Zamknij

Marcin Dorociński chce walczyć z podwyżką VAT na leki weterynaryjne. Apeluje do fanów w sieci

Redakcja
29.11.2018 13:08
Marcin Dorociński chce walczyć z podwyżką VAT na leki weterynaryjne. Apeluje do fanów w sieci
fot. Instagram:@

Marcin Dorociński znany jest z miłości do zwierząt i pomocy wszelkim instytucjom dbającym o ich życie i zdrowie. Aktor zaapelował do fanów w mediach społecznościowych. Chce zatrzymania zapowiadanych podwyżek podatku VAT na leki weterynaryjne.

Marcin Dorociński to utalentowany aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W tym roku mogliśmy oglądać go między innymi w „7 uczuciach” oraz „Dywizjonie 303”. Na swoim koncie ma też role w takich kinowych hitach jak „Róża” czy „Rewers”. Jest laureatem Paszportu Polityki, został także odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prywatnie jest wielkim miłośnikiem zwierząt i często wspiera różnego rodzaju organizacje zajmujące się ich ochroną. W środę w mediach społecznościowych zaapelował o pomoc w zatrzymaniu prac nad ustawą zmieniającą VAT, która jego zdaniem uderzy we właścicieli zwierząt i schroniska, a także same zwierzęta.

Dorociński
fot. Instagram:@marcindorocinski

Marcin Dorociński przeciwny zmianom VAT na leki weterynaryjne

Przypomnijmy, że Resort Finansów szykuje podwyżkę podatku VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 procent (DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ). Pomysł ten spotkał się z krytyką ze strony fundacji zajmujących się opieką nad zwierzętami. Również zdaniem Dorocińskiego podwyżki mogą drastycznie utrudnić życie właścicielom domowych pupili, schroniskom, a nawet przyczynić się do zwiększenia liczby bezpańskich psów i kotów.

Na swoim profilu na Instagramie aktor zamieścił wpis, w którym wyjaśnia swoje obawy:

„Zdrożeje wszystko, bez wyjątku: towary przeznaczone dla zwierząt, ale również towary odzwierzęce m.in. żywność. Wielu ludzi nie będzie stać by pomagać zwierzętom, kastrować je, leczyć, utrzymać. Łatwiej będzie je porzucić, przywiązać do drzewa lub uśpić. Niestety takie są realia. Od wielu lat staram się pomagać różnym instytucjom zajmującym się zwierzętami i wiem jakiego rzędu ponoszą koszty. Są gigantyczne”.

„W praktyce oznacza to, że niezamożni ludzie nie będą w stanie leczyć swoich zwierząt (i tak leczenie, szczepienia, kastracje są bardzo drogie, a co dopiero będzie po podwyższeniu podatku), że fundacje i stowarzyszenia pomagające zwierzętom w większości upadną, schroniska nie będą mogły prowadzić szpitali i ich utrzymać”.

ZOBACZ: Jaki wpływ mają na nas domowe zwierzaki?

Apel Dorocińskiego
fot. Instagram:@marcindorocinski

Dorociński apeluje o zatrzymanie podwyżek VAT

We wpisie aktor apeluje także do wszystkich swoich fanów o realną reakcję na proponowane zmiany. Na zdjęciu udostępnił numer do Telefonu Opinii Obywatelskich.

„Zwracam się do Was z ogromną prośbą o nagłośnienie brzemiennej w skutkach decyzji polskiego parlamentu oraz nacisk opinii publicznej w poniższej sprawie”.

„Proszę pojechać do pierwszego lepszego schroniska i zobaczyć jak wyglądają ich realia. Proszę o udostępnienia oraz kontakt ze swoimi radnymi, posłami oraz z Kancelarią Sejmu oraz Prezydenta. Pokażmy, że los zwierząt nie jest nam obojętny. Proszę o udostępnienia”.

Fani Dorocińskiego entuzjastycznie odpowiedzieli na jego wpis i zapowiedzieli aktywne działania.

RadioZET.pl/MF