Zamknij

Maria Dębska obnaża seksizm wobec aktorek w branży filmowej. Jej wpis zszokował internautów

Judyta Wanicka
09.03.2020 19:15
Maria Dębska
fot. Instagram:@marysiadebska

Aktorka Maria Dębska zamieściła z okazji Dnia Kobiet durzgocący wpis, w którym zdradziła, jakie komentarze zdażyło jej się słyszeć od reżyserów i kolegów z branży. W komentarzach odezwało się kilka innych aktorek, które podzieliły się podobnymi historiami. 

Maria Dębska jest jedną z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia. Do tej pory można było ją zobaczyć w takich produkcjach jak "Moje córki krowy", "Cicha noc", "Zabawa, zabawa" oraz "Piłsudski". Jej matką jest reżyserka Kinga Dębska, a partnerem - aktor Marcinem Bosak. Z okazji Dnia Kobiet 28-letnia gwiazda zamieściła na Instagramie poruszający wpis, który obnaża paskudny seksizm wobec kobiet panujący w środowisku teatralnym i filmowym. Post aktorki wywołał falę komentarzy i zachęcił inne aktoki do podobnych zwierzeń. 

Maria Dębska zamieścila poruszający wpis w Dniu Kobiet 

Maria Dębska wykorzystała święto 8 marca, by podzielić się smutną refleksja na tematm sytuacji kobiet w branży aktorskiej. Jej wpis brzmiał zatrważająco. Okazuje się, że paskudne żarty, krzydzące opinie i przedmiotowe traktowanie aktorek są na porządku dziennym. Dopuszczają się ich znani reżyserzy, wykładowcy w szkołach teatralnych, aktorzy, a nawet koledzy z planu. 

Co za nuda. Znany reżyser na pierwszej rozmowie w sprawie roli w dużym teatrze z aktorką pyta jak tam u niej w sprawach sercowych. Aktorowi obwieszcza, że kobieta może być reżyserką, "jeśli ma duże cycki”. Ale twierdzi, że generalnie kobieta-reżyser to oksymoron - przytacza skandaliczne wypowiedzi Maria Dębska. 

Kolega z branży filmowej na kolacji wśród znajomych publicznie śmiejąc się zastanawia się czy zmalały, czy powiększyły mi się cycki. Profesor w szkole prosi studentkę, żeby biegała w kółko po sali, bo „fajnie jej tam skacze”. Chwilę przed wejściem na scene starszy kolega: "Chciałbym mieć cię w takiej krótkiej sukience w domu, byłabyś w szafie i byłabyś na pilota, klikałbym, a ty robiłabyś, co ja chcę" - czytamy we wpisie aktorki. 

Nie rozbierzesz się w scenie? A co, jesteś "p*zdą z eleganckiego domu"? Jesteś tu nowa, jesteś najmłodsza, zazwyczaj przynosi się na początek butelkę, ale ja nie piję. Lubię lody. Miętowe.

Przytyłaś chyba co? Ojej, nie jesteś za chuda do tej roli? Nie masz za małego biustu? To moje i moich koleżanek. Jakie są Wasze? - zapyta fanki Dębska. 

Na koniec aktorka zaapelowała do mężczyzn.

Dzięki za kwiaty, panowie. Bardzo lubię, zwłaszcza ładne. Ale wciąż, do znudzenia, prosimy o więcej szacunku. I o reakcje na jego brak. Nie udawajcie, że nie słyszycie - zakończyła wpis. 

Post wywołał lawinę komentarzy. Do posobnych doświadczeń przyznała się również inna aktorka, Magdalena Górska. Ona rownież spotkała się z seksistowskimi komentarzami w pracy. 

Z planu serialu: pan reżyser: "Dziewczyny, stańcie dalej od siebie, tak na odległość ch*ja"; "Teraz jak jesteś w ciąży to przynajmniej masz cycki, to pokaz trochę ten dekolt do kamery”; "Daj mi buzi, bo mnie frustruje to reżyserowanie”; "Zjedz coś, kości to są dla psów” i wiele innych - cytuje aktorka. 

Głos zabrał również ukochany Marii Dębskiej, Marcin Bosak, który zaapelował do wszystkich o szacunek. 

Wszystko prawda. Smutna prawda. Uczmy synów szacunku do kobiet. Szacunku do dziewczyn i dziewczynek. I do siebie też. Niech w tym, zdominowanym przez potrzebę ciągłego udowadniania wyższości kogoś nad kimś świecie, zakwitnie i rozgości się na dobre, wzajemny szacunek. To z pewnością czas kobiet. Mężczyźni słabo skorzystali z tej szansy. A niektórzy nawet nie spróbowali skorzystać - napisał gwiazdor "M jak Miłość". 

Zagłosuj

Zdarzyło ci się usłyszeć seksistowski komentarz na swój temat?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/jw