Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Marta Kaczyńska krytykuje Netflix. „Jesteśmy bardziej przewidywalni”

25.07.2018 11:15

Marta Kaczyńska uważa, że platformy typu Netflix nie są idealnym rozwiązaniem. W  swoim felietonie wyraziła opinię, że serwisy VOD wypierają treści oferowane przez klasyczne media i ograniczają niezależność widzów.

Marta Kaczyńska krytykuje Netflix. „Jesteśmy bardziej przewidywalni” fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Marta Kaczyńska z zawodu jest prawniczką, jednak od 2014 roku związała się również zawodowo z dziennikarstwem. Publikuje felietony dla tygodnika „Sieci”. W ostatnim z nich córka Lecha i Marii Kaczyńskich mocno zaatakowała serwisy VOD i rozwój nowoczesnych form dostarczania odbiorcom filmów oraz seriali. Według felietonistki Netflix i jemu podobne platformy ograniczają wpływ tradycyjnych mediów i negatywnie wpływają na postawę widzów.

Marta Kaczyńska ostro o serwisach VOD

„Bijąca rekordy popularności na całym świecie platforma internetowa zajmująca się dostarczaniem serialowo-filmowej rozrywki zmieniła sposób korzystania z telewizji przez najmłodsze pokolenie, doprowadzając do zminimalizowania zainteresowania tradycyjnym przekazem niemal do zera” – pisze Kaczyńska.

Co więcej, według autorki felietonu także indywidualne dopasowywanie propozycji do naszych preferencji oraz mnogość wyboru filmów i seriali nie jest zjawiskiem pozytywnym. Według Kaczyńskiej mniejszy wybór oferowany kiedyś przez stacje telewizyjne był dla odbiorców lepszy.

EN_01253741_0242

„Byliśmy znacznie bardziej ograniczeni w zakresie dokonywania wyboru tego, co chcemy obejrzeć, ale być może zintegrowani i paradoksalnie bardziej niezależni”.

„Za sprawą automatycznie podsyłanych nam propozycji do obejrzenia jako widownia stajemy się coraz bardziej przewidywalni, bezwolni i znacznie bardziej podatni na wywieranie wpływu niż przed wirtualną rzeczywistością”.

Wydaje się, że opinia Kaczyńskiej nie jest zbieżna z opinią większości użytkowników sieci, którzy cenią sobie możliwość wyboru spośród tysięcy pozycji i oglądania ich, kiedy mają czas i ochotę. Ale możliwe, że część użytkowników nie pamięta czasów, kiedy na każdy odcinek ulubionego serialu trzeba było cierpliwie czekać i zasiąść przed telewizorem o określonej porze.

RadioZET.pl/MF

Oceń