Zamknij

Matylda Damięcka komentuje masowe ucieczki Afgańczyków grafiką. Internauci: "Smutne i mocne" [FOTO]

19.08.2021 15:39
Matylda Damięcka
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/ EAST NEWS

Matylda Damięcka kolejną grafiką odniosła się do masowych ucieczek Afgańczyków z przejętego przez Talibów kraju. Nawiązująca do zamachu na World Trade Center praca wywołała niemałe zamieszanie. Fani artystki podkreślają mocny przekaz rysunku, pojawiły się także głosy krytyki.

Matylda Damięcka zyskuje w Polsce coraz większą popularność jako artystka zajmująca się grafiką. Aktorka doskonale znana jest widzom z wielu produkcji serialowych oraz sztuk teatralnych. Mogliśmy oglądać ją między innymi w "Marzeniach do spełnienia", "Czasie honoru" czy "Na dobre i na złe", jednak największą popularność zapewniła jej rola Karoliny Brzozowskiej w "Na Wspólnej", w którą wcielała się w latach 2003-2007. Ostatni raz na ekranie pojawiła się w 2017 roku w serialu "Wataha".

Matylda poświęciła się sztuce, dzięki które może wyrazić swoje opinie na tematy społeczne i polityczne oraz wyrazić swoje poglądy. Nie jest tajemnicą, że Damięckiej nie po drodze z obecnym obozem władzy: otwarcie wspierała między innymi strajki kobiet i środowisko LGBT. W swoich pracach najczęściej jest minimalistyczna, wielbiciele jej prac podkreślają jednak, że oszczędnymi środkami potrafi doskonale przekazać mocne przesłania. Ppopularność przyniosło jej także nieco ironiczne poczucie humoru. Uderzała między innymi w antyszczepionkowców i ustawę "lex TVN". Tym razem postanowiła skomentować przerażające wydarzenia, jakie mają miejsce w Afganistanie po tym, jak Talibowie przejęli kontrolę nad krajem.

Matylda Damięcka komentuje masowe ucieczki Afgańczyków. Nawiązała do zamachu na World Trade Center

Na profilu Matyldy Damięckiej na Instagramie pojawiła się nowa grafika. Tym razem artystka skomentowała masowe ucieczki Afgańczyków z kraju po tym, jak kraj przejęli Talibowie. Po raz kolejny postawiła na mocny przekaz, kontrastując rysunek postaci spadającej z wysokości podczas zamachu na World Trade Center z postacią wypadającą z samolotu, co jest oczywistym nawiązaniem do śmierci uchodźców z Afganistanu, którzy trzymając się skrzydeł, chcieli za wszelką cenę wydostać z ojczyzny.

- "Spadam". 35 sekund wolności - podpisała grafikę autorka.

Pod postem Matyldy pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy, fani docenili sposób, w jaki przedstawiła te przerażające wydarzenia.

- Fenomenalne, rozrywa duszę.

- Ty jesteś Matyldo niedościgniona w komentowaniu rzeczywistości.

- Ale to jest mocne. Smutne i mocne - czytamy.

W sieci pojawiły się także głosy osób, które sztuką prezentowaną przez Damięcką nie są zachwycone.

- Dawno nie widziałem bardziej naiwnego uproszczenia złożonej sytuacji, no chyba że Damięcka miała na celu jedynie ocenę planu Bidena na wycofane wojsk.

- Talibowie się nie pozbierają. Jak jeszcze zacznie z nimi walczyć Anja Rubik na Seszelach i Kinga Rusin na Malediwach to się poddadzą - czytamy.

A jak wy oceniacie rysunek Damięckiej?

ZOBACZ TAKŻE:  Talibowie ujawnili, jak będą rządzili Afganistanem. "Nie będziemy dyskutować"

xx