Zamknij

Matylda Damięcka napisała wiersz o LGBT. Poruszająca reakcja na słowa polityków PiS

16.06.2020 10:45
Matylda Damięcka zaapelowała do osób LGBT
fot. Instagram:@thegirlwhofellonearth

Matylda Damięcka w poruszających słowach odniosła się do wypowiedzi Andrzeja Dudy i polityków PiS o osobach LGBT. Siostra Mateusza Damięckiego odczytała na Instagramie wiersz swojego autorstwa. Jej słowa wywołały burzę w komentarzach. 

Matylda Damięcka jest aktorką teatralną i filmową, prywatnie siostrą Mateusza Damięckiego. Zadebiutowała w 1996 roku w serialu "Dom". Potem występowała w licznych serialach m.in. "Marzenia do spełnienia, "Na dobre i na złe", "Zaginiona", "Na Wspólnej" i "Czas honoru". Aktorka jest także aktywna w mediach społecznościowych, gdzie publikuje swoje rysunki. Damięcka słynie z satyrycznych grafik celnie puentujących aktualne wydarzenia. 

Siostra Mateusza Damięckiego dołączyła do grona gwiazd, które ostro sprzeciwiły się wypowiedziom Andrzeja Dudy i posłów Prawa i Sprawiedliwości o osobach LGBT. Prezydent podczas wystąpienia w Brzegu stwierdził, że próbuje nam się wmówić, że LGBT to ludzie, a to ideologia, a walkę o równe prawa osób o innej orientacji nazwał "wciskaniem neobolszewizmu". Do przemówienia Dudy odniósł się m.in. poseł Przemysław Czarnek, który powiedział na antenie TVP: Przestańmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym

Światowe media cytują homofobiczne słowa Dudy. Prezydent się tłumaczy

Matylda Damięcka zareagowała na homofobiczne wypowiedzi polityków PiS 

Matylda Damięcka opublikowała na Instagramie nagranie, w którym wygłosiła swój wiersz odnoszący się do skandalicznych słów Andrzeja Dudy i posłów partii rządzącej na temat przedstawicieli LGBT. Aktorka podkreśliła, że zrobiła to dla wszystkich swoich ludzi, którzy obecnie, od dłuższego czasu lub nigdy nie czuli się w tym kraju.

Wszystkich. LGBT to tylko/aż wierzchołek tego lodowca i nie, nie musisz być „lgbtpozytywny”, żeby ten wiersz był o Tobie - wyjaśniła Damięcka.

Wiersz nosi tytuł "Kto ty jesteś" i nawiązuje do słynnej patriotycznej rymowanki. Aktorka wygłosiła tekst z nieukrywanym wzruszeniem. W pewnym momencie załamał jej się głos.

”kto ty jesteś"

nie jestem człowiekiem...
nie jestem człowiekiem?
nie jestem ideologią
nie jestem normalna?

nie jestem głupia
nie jestem naiwna
nie jestem już dzieckiem
nie jestem mężczyzną
nie jestem płcią
nie jestem człowiekiem?

jestem tym zmęczona
jestem zakłopotana
jestem zła
jestem obrażana
jestem nazywana
jestem niemile widziana
jestem inna

nie jestem człowiekiem?
jestem współczuciem
jestem smutkiem
nie jestem człowiekiem?
nie, nie jestem tobą
uff

- kończy wiersz Matylda Damięcka. 

Pod postem pojawiło się mnóstwo słów wsparcia płynących zarówno od zwykłych użytkowników, jak i znanych gwiazd show-biznesu. Apel Matyldy Damięckiej poparli m.in. Anna Mucha, Michał Piróg i Basia Kurdej-Szatan.

Jesteś wielka! Jesteś mądra! Jesteś refleksyjna i jesteś miłością! Dziękuje(my), że jesteś - napisała Anna Mucha. 

Nie brakowało jednak krytycznych, a nawet hejterskich wpisów, określających aktorkę jako osobę niezrównoważoną emocjonalnie i przewrażliwioną na punkcie problemów LGBT. 

Najgorsze jest to, że cała ta drama, paranoja oraz urojenia o homofobii dzieją się w waszych głowach. Tak naprawdę większość społeczeństwa ma to gdzieś i nie interesuje się waszymi problemami. Bo ma swoje.

Ale po co ta gra aktorska??? Widać, że Pani wymusza łzy i gra. Fakt ostro pojechali z PiS, ale po cholerę Pani nagrywa taki filmik i udaje płacz?

Braciszek się zbłaźnił, bo nie zrozumiał słów JK, teraz siostrunia "celebrytka" się błaźni nie rozumiejąc słów PAD. Jesteście żenujący... HIPOKRYCI i MANIPULANCI! - czytamy w komentarzach. 

Posłuchaj podcastu