Zamknij

Megan Fox chora na brachydaktylię. Co to za schorzenie i czym się objawia?

Redakcja
23.03.2018 11:47
Megan Fox brachydaktylia
fot. Instagram

Brachydaktylia, inaczej krótkopalczastość, jest wrodzoną chorobą, na którą cierpi m.in. aktorka Megan Fox. Schorzenie to polega na skróceniu lub krzywiźnie palców u dłoni i stóp. Choć o swojej nietypowej chorobie gwiazda wypowiedziała się już w 2009 roku, to jednak temat ten właśnie powrócił.

Megan Fox jest znaną aktorką, której wielu ludzi pozazdrościłoby udanego życia. Jest gwiazdą kina rozpoznawaną na całym świecie, a przez niektórych uznawana jest za ideał piękna. Czy mając tak udane życie, można mieć kompleksy? Okazuje się, że tak. Kiedy po raz pierwszy jeszcze w 2009 roku aktorka opowiedziała o tym, czego nie lubi w swoim wyglądzie, głośno zrobiło się o brachydaktylii — chorobie, z którą aktorka się zmaga. Choć nie jest to przypadłość zagrażająca życiu, a jedynie kosmetyczny defekt, to jednak może być źródłem problemów z samooceną.

Brachydaktylia: przyczyny i objawy choroby

Wbrew pozorom krótkopalczastość nie jest tak rzadko spotykana, jak się wydaje. Występuje nawet u 40 na 1000 osób i rzadziej spotykana jest u mężczyzn. Po raz pierwszy opisana została już w 1928 roku.

Choroba ta objawia się skróceniem i krzywizną palców u dłoni i stóp (występuje niedorozwój płytki paznokcia i skrócenie). Może występować w różnych typach i dotyczyć np. tylko kciuków czy jedynie palców środkowych. A może też być widoczna na wszystkich palcach. Niekiedy obejmuje tylko palce dłoni, czasem jedynie stóp.

Przyczyny brachodaktylii nie są do końca znane, choć wiadomo, że choroba związana jest z genem HOXD13, który kontroluje produkcję proteiny odpowiadającej za rozwój najprostszych kończyn.

Brachydaktylia nie tylko u Megan Fox

Poza Megan Fox wśród celebrytów na brachydaktylię cierpią też m.in. kanadyjska aktorka Malin Akerman, amerykańska gwiazda Sanaa Lathan, brytyjska aktorka i piosenkarka Leighton Meeste czy modelka Ashley Tesoro. Jak widać, schorzenie wcale nie przeszkadzało im w zrobieniu kariery — wręcz przeciwnie. Choć sama Megan Fox przyznaje, że nie lubi swoich krótkich kciuków i otwarcie „obwinia” o to swoją mamę, która w ciąży miała jeść dużo tuńczyka (jest to oczywiście jedynie anegdota), to jednak jej fani z pewnością nawet nie dostrzegają jej krótkich kciuków.

RadioZET.pl/meganfoxthumbstories/SA

megan fox choroba palców; brachydaktylia przyczyny objawy; krótkopalaczastość;