Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Megan Fox chora na brachydaktylię. Co to za schorzenie i czym się objawia?

23.03.2018 11:47

Brachydaktylia, inaczej krótkopalczastość, jest wrodzoną chorobą, na którą cierpi m.in. aktorka Megan Fox. Schorzenie to polega na skróceniu lub krzywiźnie palców u dłoni i stóp. Choć o swojej nietypowej chorobie gwiazda wypowiedziała się już w 2009 roku, to jednak temat ten właśnie powrócił.

Megan Fox brachydaktylia fot. Instagram

Megan Fox jest znaną aktorką, której wielu ludzi pozazdrościłoby udanego życia. Jest gwiazdą kina rozpoznawaną na całym świecie, a przez niektórych uznawana jest za ideał piękna. Czy mając tak udane życie, można mieć kompleksy? Okazuje się, że tak. Kiedy po raz pierwszy jeszcze w 2009 roku aktorka opowiedziała o tym, czego nie lubi w swoim wyglądzie, głośno zrobiło się o brachydaktylii — chorobie, z którą aktorka się zmaga. Choć nie jest to przypadłość zagrażająca życiu, a jedynie kosmetyczny defekt, to jednak może być źródłem problemów z samooceną.

Brachydaktylia: przyczyny i objawy choroby

Wbrew pozorom krótkopalczastość nie jest tak rzadko spotykana, jak się wydaje. Występuje nawet u 40 na 1000 osób i rzadziej spotykana jest u mężczyzn. Po raz pierwszy opisana została już w 1928 roku.

Choroba ta objawia się skróceniem i krzywizną palców u dłoni i stóp (występuje niedorozwój płytki paznokcia i skrócenie). Może występować w różnych typach i dotyczyć np. tylko kciuków czy jedynie palców środkowych. A może też być widoczna na wszystkich palcach. Niekiedy obejmuje tylko palce dłoni, czasem jedynie stóp.

Przyczyny brachodaktylii nie są do końca znane, choć wiadomo, że choroba związana jest z genem HOXD13, który kontroluje produkcję proteiny odpowiadającej za rozwój najprostszych kończyn.

Brachydaktylia nie tylko u Megan Fox

Poza Megan Fox wśród celebrytów na brachydaktylię cierpią też m.in. kanadyjska aktorka Malin Akerman, amerykańska gwiazda Sanaa Lathan, brytyjska aktorka i piosenkarka Leighton Meeste czy modelka Ashley Tesoro. Jak widać, schorzenie wcale nie przeszkadzało im w zrobieniu kariery — wręcz przeciwnie. Choć sama Megan Fox przyznaje, że nie lubi swoich krótkich kciuków i otwarcie „obwinia” o to swoją mamę, która w ciąży miała jeść dużo tuńczyka (jest to oczywiście jedynie anegdota), to jednak jej fani z pewnością nawet nie dostrzegają jej krótkich kciuków.

RadioZET.pl/meganfoxthumbstories/SA

megan fox choroba palców; brachydaktylia przyczyny objawy; krótkopalaczastość;

Oceń
Tagi