Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

National Book Awards 2018. „Bieguni” Olgi Tokarczuk bez nagrody

15.11.2018 15:18

W tym roku odbyła się już 69. gala National Book Awards. W kategorii „przekłady” walczyła powieść „Bieguni” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft. Tym razem jednak autorce nie udało się zdobyć nagrody.

National Book Awards 2018. „Bieguni” Olgi Tokarczuk bez nagrody fot. Instagram:@wydawnictwoliterackie

National Book Awards to literacka nagroda ustanowiona w 1936 roku. W tym roku finałowa gala odbyła się po raz 69. Do tej pory pisarze walczyli w kategoriach: poezja, literatura faktu, literatura piękna oraz literatura młodzieżowa. Jednak by zainteresować amerykańskich czytelników pozycjami spoza USA, zdecydowano o umieszczeniu dodatkowej nagrody dla najlepszego przekładu na język angielski. To właśnie o nią walczyła książka polskiej pisarki Olgi Tokarczuk.

Bieguni fot. INstagram:@wydawnictwoliterackie

„Bieguni” Olgi Tokarczuk na National Books Awards

„Bieguni” to opowieść o współczesnych członkach sekty, która zawiązała się w Rosji w XVIII wieku. Bieguni wierzyli, że świat stworzył Szatan, a by nie być jego ofiarą, należy wciąż się poruszać. Tokarczuk dotarła do osób, które zachowały tę wiarę i stale przemieszczają się moskiewskim metrem. Nie mają domów, wypracowali własną odmianę języka angielskiego, a ich dobytkiem jest ekwipunek podróżny, taki jak składane szczoteczki, gościnne kapcie czy podróżne kosmetyki. Książka została doceniona przez czytelników i krytyków, otrzymała między innymi nagrodę Man Booker International Prize.

Na 69 National Book Awards dzieło Tokarczuk walczyło między innymi z włoskim „Psikusem” oraz norweskim „Love”. Niestety tym razem nie udało się zdobyć głównej nagrody. Kapituła bardziej doceniła książkę japońskiej autorki Yoko Tawady „The Emissary” w tłumaczeniu Margaret Misutani. Miejmy nadzieję, że Olga będzie miała więcej szczęścia w przyszłym roku.

ZOBACZ TAKŻE: Literackie nagrody NIKE 2018" Kto został laureatem?

RadioZET.pl/MF

Oceń