Zamknij

National Book Awards 2018. „Bieguni” Olgi Tokarczuk bez nagrody

Redakcja
15.11.2018 15:18
National Book Awards 2018. „Bieguni” Olgi Tokarczuk bez nagrody
fot. Instagram:@wydawnictwoliterackie

W tym roku odbyła się już 69. gala National Book Awards. W kategorii „przekłady” walczyła powieść „Bieguni” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft. Tym razem jednak autorce nie udało się zdobyć nagrody.

National Book Awards to literacka nagroda ustanowiona w 1936 roku. W tym roku finałowa gala odbyła się po raz 69. Do tej pory pisarze walczyli w kategoriach: poezja, literatura faktu, literatura piękna oraz literatura młodzieżowa. Jednak by zainteresować amerykańskich czytelników pozycjami spoza USA, zdecydowano o umieszczeniu dodatkowej nagrody dla najlepszego przekładu na język angielski. To właśnie o nią walczyła książka polskiej pisarki Olgi Tokarczuk.

Bieguni
fot. INstagram:@wydawnictwoliterackie

„Bieguni” Olgi Tokarczuk na National Books Awards

„Bieguni” to opowieść o współczesnych członkach sekty, która zawiązała się w Rosji w XVIII wieku. Bieguni wierzyli, że świat stworzył Szatan, a by nie być jego ofiarą, należy wciąż się poruszać. Tokarczuk dotarła do osób, które zachowały tę wiarę i stale przemieszczają się moskiewskim metrem. Nie mają domów, wypracowali własną odmianę języka angielskiego, a ich dobytkiem jest ekwipunek podróżny, taki jak składane szczoteczki, gościnne kapcie czy podróżne kosmetyki. Książka została doceniona przez czytelników i krytyków, otrzymała między innymi nagrodę Man Booker International Prize.

Na 69 National Book Awards dzieło Tokarczuk walczyło między innymi z włoskim „Psikusem” oraz norweskim „Love”. Niestety tym razem nie udało się zdobyć głównej nagrody. Kapituła bardziej doceniła książkę japońskiej autorki Yoko Tawady „The Emissary” w tłumaczeniu Margaret Misutani. Miejmy nadzieję, że Olga będzie miała więcej szczęścia w przyszłym roku.

ZOBACZ TAKŻE: Literackie nagrody NIKE 2018" Kto został laureatem?

RadioZET.pl/MF