Zamknij

Paulina Młynarska poddała się podwójnej mastektomii. Dziennikarka zdradziła, jak się czuje

04.03.2021 08:07
Paulina Młynarska
fot. Tomasz Urbanek/ East News

Paulina Młynarska poddała się podwójnej mastektomii. Dziennikarka postanowiła profilaktycznie usunąć obie piersi, gdyż istniało u niej ryzyko zachorowania na raka. Paulina Młynarska w obszernym wpisie zdradziła, jak się czuje Zaapelowała też do kobiet, aby regularnie się badały.

Paulina Młynarska zdecydowała się profilaktycznie na  usunięcie obu piersi. Dziennikarka w obszernym wpisie zdradziła, dlaczego to zrobiła.

"Wahałam się, czy o tym pisać. Jednak pomyślałam, że jeśli choć jedna/jeden z Was weźmie to sobie do serca, to warto. Za mną podwójna profilaktyczna mastektomia. Nie wchodząc w szczegóły, jakiś czas temu odkryto u mnie zmiany morfologiczne, których obecność świadczy o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwego raka piersi w przyszłości. Na tym etapie miałam jeszcze wybór. Mogłam zdecydować się na ścieżkę "zachowawczą", czyli branie leków przez długie lata i częste badania kontrolne lub na "ostre cięcie" - leczenie operacyjne z jednoczesną rekonstrukcją plastyczną" - zdradziła Paulina Młynarska.

Zobacz też:  Młynarska o aferze szczepionkowej z udziałem artystów: "Takich spraw się nie załatwia na gębę"

Paulina Młynarska poddała się podwójnej mastektomii. Dziennikarka zdradziła, jak się czuje

Dziennikarka podkreśliła, że decyzja o zabiegu była dla niej bardzo trudna.

"Nie ma bowiem bezwzględnych wskazań do profilaktycznej mastektomii. (...) Decyzja należy do osoby, której problem dotyczy i to ona musi sama rozważyć swoje "za" i "przeciw". Ani leczenie farmakologiczne, ani operacja nie są tu łagodnym działaniem pozbawionym skutków ubocznych. Jednak podkreślam: na tym etapie jest jeszcze wybór! Ja przed nim stanęłam" - zdradziła Młynarska.

Paulina Młynarska przypomniała też, że taką samą decyzję podjęła przed laty  Angelina Jolie.

"Nigdy nie zapomnę tych mądrali gulgoczących wtedy o "fanaberiach" gwiazdy. Dziś wiemy, że "efekt Angeliny" uratował tysiące kobiet" - napisała.

Dziennikarka zdradziła, jak się obecnie czuje. "W ogóle dziś dużo popłakuję, bo jeszcze boli, a poza tym schodzi ze mnie stres i jestem rozbita po lekach. No, ale przeprawiłam się!" - podkreśliła.

Młynarska zaapelowała do wszystkich kobiet, aby się regularnie badały. "Chcę Was o coś poprosić: umówcie się na swoje badania przesiewowe! Mammografia, usg, cytologia, czy cokolwiek innego, co w Waszym wypadku wymaga kontroli" - napisała.

Pełny wpis Pauliny Młynarskiej znajdziemy poniżej.