Zamknij

Pogrzeb Emila Karewicza będzie miał charakter państwowy. Rodzina wydała oświadczenie

Judyta Wanicka
15.04.2020 10:37
Emil Karewicz
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS

Pogrzeb Emila Karewicza będzie miał charakter państwowy - poinformował syn zmarłego aktora. Gdzie i kiedy odbędzie się uroczysty pochówek słynnego Brunnera ze "Stawki większej niż życie"?

Pogrzeb Emila Karewicza będzie miał charakter państwowy 

Emil Karewicz zmarł 18 marca w wieku 97 lat. Wybitny aktor, którego widzowie pokochali głównie za rolę Brunnera w "Stawce większej niż życie", wciąż nie został pochowany. Pogrzeb został odłożony ze względu na epidemię koronawirusa. Początkowo Emil Karewicz miał spocząć w Marysinie Wawerskim obok trzeciej żony, Teresy, z którą byli małżeństwem przez 62 lata. Jednak w międzyczasie udało się sprawić, by wybitny aktor został pochowany z należytymi honorami na warszawskich Powązkach. Jak poinformował syn artysty, pogrzeb Emila Karewicza będzie miał charakter państwowy.

Śmierć mojego taty, Emila Karewicza, była bolesnym zaskoczeniem dla nas wszystkich. Pierwotnie wraz z siostrami postanowiliśmy pochować tatę w grobie rodzinnym znajdującym się na cmentarzu w Marysinie Wawerskim. W trakcie przygotowań pogrzebowych Związek Artystów Scen Polskich wystosował wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby prochy Emila Karewicza, aktora uwielbianego i cenionego przez wielu Polaków zostały złożone w Al. Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Warszawskich Powązkach. Biorąc pod uwagę zasługi taty w rozwój polskiej kultury, zaakceptowaliśmy pochówek o charakterze państwowym. O terminie i szczegółach poinformujemy w odpowiednim czasie - informują bliscy zmarłego aktora. 

Emil Karewicz zmarł w wieku 97 lat 

Emil Karewicz przeszłej do historii nie tylko jako Brunner w serialu "Stawka większa niż życia", ale także dzięki wyśmienitym kreacjom m.in. w "Kanale" Andrzeja Wajdy, "Cieniu" Jerzego Kawalerowicza oraz "Bazie ludzi umarłych" Czesława Petelskiego. Na zawsze już będzie kojarzony z rolą króla Władysława Jagiełły w filmie "Krzyżacy" Aleksandra Forda. Do legendy przeszła jego rola gestapowca przesłuchującego Franka Dolasa w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". W ostatnich latach widzowie pokochali artystę za postać Zenona Łagody w "M jak miłość". Ostatni raz Emil Karewicz pojawił się na ekranie w serialu "Barwy szczęścia", lecz w 2015 roku odszedł z serialu z powodów zdrowotnych. Granie utrudniała mu postępująca choroba Meniere'a

M jak Miłość: Emil Karewicz został wyrzucony z serialu? Teresa Lipowska ujawnia nieznane fakty

RadioZET.pl/jw