Zamknij

Wiesław Gołas nie spoczął w Alei Zasłużonych. Żona wyjaśnia, dlaczego

16.09.2021 21:12
Wiesław Gołas
fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER/EAST NEWS

Wiesław Gołas zmarł 9 września w wieku 91 lat. Wybitny aktor został pochowany na Starych Powązkach. Uroczystość miała charakter państwowy, a artystę pośmiertnie odznaczono Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski. Jednak Gołas nie został pochowany w Alei Zasłużonych. 

Wiesław Gołas, wybitny aktor teatralny i filmowy, twórca legendarnych kreacji w komediach, serialach oraz Kabarecie Starszych Panów i Dudek, zmarł 9 września po poważnych perturbacjach zdrowotnych. Pogrzeb odbył się 14 września na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. 

Uroczystość pożegnalna miała charakter państwowy i była połączona z przyznaniem aktorowi pośmiertnie Krzyża Wielkiego Odrodzenia Polski. Odznaczenie to w imieniu prezydenta przekazał na ręce żony zmarłego sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Pogrzeb Tomasza Knapika. Bliscy i przyjaciele pożegnali słynnego lektora [FOTO]

Wiesław Gołas nie żyje. Dlaczego aktor nie spoczął w Alei Zasłużonych?

Zgodnie z tradycją wiele postaci polskiej kultury jest chowanych w Alei Zasłużonych, będącej swego rodzaju panteonem warszawskich Powązek. Wiesław Gołas zdecydowanie zasługiwał na to, żeby spocząć właśnie tam i z taką propozycją zwrócił się do żony aktora Związek Artystów Scen Polskich. Ta jednak odmówiła, tłumacząc, że wolą męża było spocząć we wcześniej wykupionej kwaterze, w którą wspólnie zainwestowali. 

Zrobiliśmy to już dawno po to, by w przyszłości razem tam spocząć. Będziemy razem na wieki - powiedziała Maria Krawczyk-Gołas w rozmowie z "Super Expressem".

Wdowa zadbała także o to, żeby na pogrzebie nie było rządowych oficjeli ani nikogo z polityki.

Co do państwowego pogrzebu męża, prosiłam tylko, żeby nie było polityki, bo nie wiem, czy on by sobie tego życzył - wyjaśniła. 

Wiesława Gołasa pożegnali artyści i przyjaciele, m.in. Daniel Olbrychski z żoną Krystyną Demską-Olbrychską, Magdalena Zawadzka, Maja Komorowska, Anna Seniuk, Ignacy Gogolewski, Krzysztof Jaroszyński, Irena Karel, Krzysztof Kumor, Andrzej Rosiewicz i Jacek Kawalec. 

Pogrzeb Wiesława Gołasa. Jego ostatnia prośba została spełniona [GALERIA]