Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pola Raksa ma prawie 80 lat. Co teraz dzieje się z najpiękniejszą polską aktorką?

22.05.2019 15:00

Pola Raksa jest nie tylko jedną z legend polskiego kina. Przez lata uznawana była za najpiękniejszą Polkę. Dziś Raksa ma 77 lat i stroni od medialnego rozgłosu. Czym zajęła się po tym, jak zrezygnowała z aktorstwa?

Pola Raksa ma prawie 80 lat. Co teraz dzieje się z najpiękniejszą polską aktorką? fot. INPLUS/East News

Pola Raksa to bez wątpienia jedna z ikonicznych postaci polskiej kinematografii. Aktorka przyszła na świat w Lidzie na Ukrainie w 1941 roku, jednak po II Wojnie Światowej przeprowadziła się z rodzicami do Wrocławia. Jej wielka kariera rozpoczęła się pod koniec lat 50. Kiedy jej twarz pojawiła się na okładce jednego z magazynów młodzieżowych, urodą Poli zachwyciła się reżyserka Maria Kaniewska. To zapewniło jej pierwszą filmową rolę. W 1960 roku na ekrany kin wszedł „Szatan z siódmej klasy”, w którym Raksa wcieliła się w Wandzię, bratanicę profesora Gąsowskiego.

Od tej pory polscy widzowie mogli oglądać piękną aktorkę regularnie, między innymi w „Popiołach” Andrzeja Wajdy i „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa. Największą popularność przyniosła jej jednak serialowa kreacja pięknej sanitariuszki Marusi w „Czterech pancernych i psie”. Cała Polska zachwycała się urodą Raksy, która uznana została jednogłośnie za najpiękniejszą polską aktorkę i krajowy symbol piękna.

Zapomniana Sasha Strunin. Tak wygląda dziś reprezentantka Polski na Eurowizji [FOTO]

Co się stało z Polą Raksą?

Po spektakularnym sukcesie „Czterech pancernych i psa” Pola Raksa otrzymywała głównie role filmowych piękności. Nie zadowalały one jednak ambitnej gwiazdy. Aktorką pasję realizowała na deskach teatrów. Ostatni raz na kinowych ekranach mogliśmy ją podziwiać w „Uprowadzeniu Agaty” z 1993 roku. Najpiękniejsza polska aktorka postanowiła zakończyć przygodę z kinem i poświęcić się innym pasjom. Pisała artykuły modowe dla „Rzeczpospolitej” oraz tworzyła kostiumy do spektakli teatralnych. Zdecydowała się również na odcięcie od mediów i zaszyła w niewielkiej miejscowości Kałuszyna. Bardzo chroni swoją prywatność i od lat nie udziela wywiadów. Obecnie aktorka ma 77 lat, czas jednak nie zatarł jej olśniewającej urody.

Renata Dancewicz skończyła 50 lat. „Stałam się seskbombą, choć było to nieuzasadnione”

Zagłosuj

Oglądałeś/aś "Czterech pancernych i psa"?

Pola Raksa fot. INPLUS/East News

RadioZET.pl/MF

Oceń
Tagi