Zamknij

Pola Raksa ma prawie 80 lat. Co teraz dzieje się z najpiękniejszą polską aktorką?

Maciej Friedrich
22.05.2019 15:00
Pola Raksa ma prawie 80 lat. Co teraz dzieje się z najpiękniejszą polską aktorką?
fot. INPLUS/East News

Pola Raksa jest nie tylko jedną z legend polskiego kina. Przez lata uznawana była za najpiękniejszą Polkę. Dziś Raksa ma 77 lat i stroni od medialnego rozgłosu. Czym zajęła się po tym, jak zrezygnowała z aktorstwa?

Pola Raksa to bez wątpienia jedna z ikonicznych postaci polskiej kinematografii. Aktorka przyszła na świat w Lidzie na Ukrainie w 1941 roku, jednak po II Wojnie Światowej przeprowadziła się z rodzicami do Wrocławia. Jej wielka kariera rozpoczęła się pod koniec lat 50. Kiedy jej twarz pojawiła się na okładce jednego z magazynów młodzieżowych, urodą Poli zachwyciła się reżyserka Maria Kaniewska. To zapewniło jej pierwszą filmową rolę. W 1960 roku na ekrany kin wszedł „Szatan z siódmej klasy”, w którym Raksa wcieliła się w Wandzię, bratanicę profesora Gąsowskiego.

Od tej pory polscy widzowie mogli oglądać piękną aktorkę regularnie, między innymi w „Popiołach” Andrzeja Wajdy i „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa. Największą popularność przyniosła jej jednak serialowa kreacja pięknej sanitariuszki Marusi w „Czterech pancernych i psie”. Cała Polska zachwycała się urodą Raksy, która uznana została jednogłośnie za najpiękniejszą polską aktorkę i krajowy symbol piękna.

Zapomniana Sasha Strunin. Tak wygląda dziś reprezentantka Polski na Eurowizji [FOTO]

Co się stało z Polą Raksą?

Po spektakularnym sukcesie „Czterech pancernych i psa” Pola Raksa otrzymywała głównie role filmowych piękności. Nie zadowalały one jednak ambitnej gwiazdy. Aktorką pasję realizowała na deskach teatrów. Ostatni raz na kinowych ekranach mogliśmy ją podziwiać w „Uprowadzeniu Agaty” z 1993 roku. Najpiękniejsza polska aktorka postanowiła zakończyć przygodę z kinem i poświęcić się innym pasjom. Pisała artykuły modowe dla „Rzeczpospolitej” oraz tworzyła kostiumy do spektakli teatralnych. Zdecydowała się również na odcięcie od mediów i zaszyła w niewielkiej miejscowości Kałuszyna. Bardzo chroni swoją prywatność i od lat nie udziela wywiadów. Obecnie aktorka ma 77 lat, czas jednak nie zatarł jej olśniewającej urody.

Renata Dancewicz skończyła 50 lat. „Stałam się seskbombą, choć było to nieuzasadnione”

Zagłosuj

Oglądałeś/aś "Czterech pancernych i psa"?

Liczba głosów:

Pola Raksa
fot. INPLUS/East News

RadioZET.pl/MF