Zamknij

Polskie gwiazdy reagują na wydarzenia w Afganistanie. Maffashion załamana: "Serce boli!"

17.08.2021 09:20
Maffashion
fot. TRICOLORS/East News

Przejęcie Afganistanu przez Talibów nie jest obojętne wielu polskim celebrytom. Swój niepokój wyrazili między innymi Maffashion, Martyna Wojciechowska, Kinga Rusin czy Tomasz Karolak. Nie kryli gorzkich, pełnych niepokoju słów.

Afganistan to obecnie medialny temat numer jeden, czemu ciężko się dziwić. W niedzielę 15 sierpnia Talibowie wkroczyli do Kabulu i faktycznie przejęli kontrolę nad krajem. Wykorzystali w ten sposób wycofanie się z kraju Stanów Zjednoczonych i pozostałych sił międzynarodowych. Choć zapewnili, że zamierzają działać w sposób pokojowy, eksperci i opinia publiczne nie mają wątpliwości, że to jedynie obietnice. W kraju zapanował chaos, mieszkańcy masowo próbują wydostać się z Afganistanu, na lotnisku w Kabulu doszło do tragedii, kiedy ludzie chwytali się odlatującego samolotu.

Kwestia rządu Talibów jest głośno i z niepokojem komentowana na całym świecie, na USA spłynęła fala krytyki. Także polskie gwiazdy nie patrzą obojętnie na wydarzenia w Afganistanie. Za pośrednictwem mediów społecznościowych wydarzenia ostatnich dni skomentowała między innymi podróżniczka Martyna Wojciechowska, która bez wątpienia zdaje sobie sprawę z sytuacji geopolitycznej. W sieci nie zabrakło także wypowiedzi Maffashion, Kingi Rusin czy Tomasza Karolaka.

ZOBACZ TAKŻE:  Afganistan pod kontrolą talibów. Malala: otwórzcie granice dla uchodźców

Polskie gwiazdy komentują sytuację w Afganistanie. Wojciechowska, Rusin i inni nie kryją niepokoju

- Z wielkim niepokojem i smutkiem śledzę wiadomości. Afganistan ponownie znalazł się pod władzą talibów. Wczoraj została przejęta stolica, czyli Kabul. Dotychczasowy prezydent, Aszraf Ghani, opuścił już kraj. W ekspresowym tempie wyjeżdżają pracownicy ambasad i obcokrajowcy. Państwa ściągają swoich obywateli do domu… A co z mieszkańcami?! (...) Talibowie to skrajnie fundamentalistyczny ruch islamski. W 1996 roku doszli do władzy i ogłosili tzw. Islamski emirat. Podczas ich rządów powszechnym widokiem były publiczne egzekucje i chłosty, zakazano zachodnich filmów i książek. Słynęli z brutalności w realizowaniu swoich założeń. Zgotowali też w Afganistanie prawdziwe piekło na ziemi dla Kobiet (...) Czekam, jak na te działania zareaguje świat i czy podjęte zostaną jakieś kroki, żeby tragiczna historia nie zatoczyła koła - pisała zaniepokojona Martyna.

- Serce boli! Jak możemy pomoc?! - pytała, publikując chwytające za serce zdjęcia Maffashion.

- Trudno sobie nawet wyobrazić, w jak tragicznej sytuacji znalazły się właśnie afgańskie kobiety, które względną swobodą i prawami cieszyły się zaledwie 20 lat. Zakryte burkami i zamknięte w domach będą teraz drżeć o swoje życie - czytamy na profilu Kingi Rusin.

- Zdaje się, że ktoś, kto tam był, przyglądał się lub był gościem plemion tam będących, to raczej nie wyobraża sobie, że demokracja w stylu amerykańskim tam może się w jakikolwiek ziścić (...) I to, obecnie się tam dzieje, uważam za totalną porażkę Stanów Zjednoczonych (...) Widziałem tam rzeczy okropne, np. kamieniowanie transwestyty na rynku na takim bazarze... Nie mogłem na to patrzeć. Zrobiłem zdjęcie, kiedyś wam pokażę. Tam brak tego wentyla społecznego, ujścia emocji, a Islam jest bardzo radykalnym wyznaniem (...) To było wstrząsające - wspominał oburzony Tomasz Karolak.