Zamknij
Freddie Mercury
10 Zobacz galerię
fot. EAST NEWS

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. W tak ważnym dniu przypominamy o wielkich gwiazdach, które zmarły na tę niezwykle groźną chorobę, która stała się jednym z największych wyzwań dla medycyny. 

Światowy Dzień Walki z AIDS po raz pierwszy obchodzony był 1 grudnia 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Od 33 lat tego dnia ludzie na całym świecie solidaryzują się z osobami zmagającymi się z tą niezwykle groźną chorobą i zwracają uwagę na zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Na naszym globie choruje ponad 38 milionów ludzi, i choć obecnie medycyna zna metody terapii, które wydłużają ich życie, AIDS nadal pozostaje dla naukowców jedną z największych zagadek. Zespół nabytego niedoboru odporności mogła zabić nawet ponad 35 milionów ludzi.

Największe gwiazdy, które zmarły na AIDS

Wśród ofiar AIDS znalazło się wiele światowych gwiazd - sportowców, muzyków i celebrytów. Pierwszą osobą publiczną, która przyznała się do choroby, był aktor Rock Hudson. Warto przypomnieć, że AIDS bardzo długo było utożsamiane z narkomanią i homoseksualizmem, przez co stało się tematem tabu. Taka sytuacja nie pomagała osobom chorym. Obecnie jednak posiadamy o wiele większą wiedzę i świadomość społeczną, która pomaga w przedłużaniu życia i zapobieganiu zarażeniu.

Poniżej galeria gwiazd, które zmarły z powodu AIDS.