Zamknij

Sylwia Chutnik zrobiła coming out. Znana pisarka jest lesbijką

23.07.2020 13:05
Sylwia Chutnik
fot. Wojciech Strozyk/ Reporter/ East News

Sylwia Chutnik jest lesbijką. Znana feministka, działaczka społeczna i pisarka na łamach magazynu "Replika" dokonała coming outu. Zdradziła, dlaczego zdecydowała się ujawnić swoją orientację. Nie zabrakło też gorzkich słów pod adresem prezydenta - Andrzeja Dudy.

Sylwia Chutnik dokonała coming outu. Pisarka wyznała, że jest lesbijką

Sylwia Chutnik na łamach magazynu "Replika" dokonała coming outu. Znana działaczka społeczna, feministka i pisarka wyznała, że jest lesbijką. W wywiadzie opowiedziała m.in. dlaczego zdecydowała się ujawnić oraz jaka była reakcja jest 16-letniego syna.

(…) powiedziałam sama do siebie: „Ej, ale na co ty jeszcze czekasz? Aż obozy zaczną nam urządzać?”. Jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej, co jeszcze musi się wydarzyć? Jakie jeszcze granice mają być przekroczone, bym się odezwała? - wyznała Sylwia Chutnik. Pisarka nie ukrywa, że wyznanie prawdy 16-letniemu synowi było bardzo trudne.

"Trudne to cholernie – usiąść i powiedzieć temu 16-latkowi nagle: „Słuchaj no, mama jest lesbijką” - powiedziała Sylwia Chutnik w rozmowie z "Repliką".

Sylwia Chutnik skomentowała też gorzko wyniki wyborów prezydenckich."Wygrał homofob – i taki właśnie jest ten kraj. Ludzie oburzają się „piórem w d***e" na Marszu Równości, ale olewają demolowanie miasta w czasie Marszu Niepodległości. To się wszystko skończy źle, mówię wam." - podkreśliła.

Chutnik dokonała też coming outu po to, aby wesprzeć wszystkich młodych ludzi LGBT. "Jako dorosła osoba chcę powiedzieć dzieciakom LGBT: Przepraszam was, że tak jest. Spier*******my ten świat. Jesteśmy winni tego, że homofobia i transfobia się rozprzestrzeniają. Outuję się publicznie, by was wspierać. Ale też chciałabym mieć zwyczajną frajdę z tego, że się ujawniam – będę cieszyła się z każdej miłej wiadomości, jaką dostanę” - powiedziała.

Kim jest Sylwia Chutnik?

Sylwia Chutnik to polska kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Do 2019 jej książki zostały wydane w dziewięciu państwach. Jest absolwentką gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. 27 listopada 2018 roku obroniła doktorat w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW.

Sylwia Chutnik jest założycielką Fundacji MaMa, zajmującej się prawami matek. Od listopada 2016 roku, w duecie z Grażyną Plebanek publikuje felietony w "Polityce". Jest również felietonistką "Gazety Stołecznej" i miesięcznika "Pani".

Posłuchaj podcastu

RadioZet.pl