Zamknij

„Taniec z gwiazdami”: Joanna Mazur skrytykowana przez niepełnosprawnych sportowców

Maciej Friedrich
10.04.2019 13:13
„Taniec z gwiazdami”: Joanna Mazur skrytykowana przez niepełnosprawnych sportowców
fot. Tomasz Urbanek/East News

Joanna Mazur, niewidoma mistrzyni lekkoatletyczna, znalazła się w ogniu krytyki innych niepełnosprawnych sportowców. Wszystko przez materiał wyemitowany w „Tańcu z gwiazdami”, który ich zdaniem pokazuje osoby niepełnosprawne w złym świetle.

„Taniec z gwiazdami” cieszy się dużą popularnością, a tegoroczna edycja wzbudza wyjątkowo dużo emocji. Zaczęło się od występów Justyny Żyły, które zostały bardzo surowo ocenione przez Iwonę Pavlović. Żona Piotra Żyły zakończyła już przygodę z programem, ale pojawiła się kolejna historia, która wzbudza wiele kontrowersji. Mowa tu o materiale wyemitowanym w odcinku 5 kwietnia. Pokazano w nim warunki, w jakich mieszka jedna z uczestniczek. Joanna Mazur, niewidoma lekkoatletka, multimedalistka mistrzostw świata i Europy w bieganiu, jest jedną z najlepiej ocenianych tancerek. Widzowie uznali, że tak utalentowana i utytułowana sportsmenka powinna mieszkać w o wiele lepszych warunkach. Spontaniczne internetowe zbiórki pozwoliły jak dotąd na zebranie ponad 250 tysięcy złotych na nowe mieszkanie dla Mazur. Nie spodobało się to części niepełnosprawnych sportowców. 

Joanna Mazur
fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

„Taniec z gwiazdami”: Joanna Mazur skrytykowana

Głos w sprawie materiału na temat Joanny Mazur zabrali przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Po wyemitowaniu ostatniego odcinka programu »Taniec z Gwiazdami – Dancing with the Stars« w dniu 05.04.2019 roku i przedstawieniu w mediach sytuacji, w jakiej znajduje się Joanna Mazur, czujemy się w obowiązku zabrać głos w tej sprawie [...] Nie chcemy, by był utrwalany wizerunek osoby niepełnosprawnej, jako liczącej na litość innych ludzi. My, jako środowisko sportowców niepełnosprawnych, chcemy być traktowani na równych zasadach. Wszyscy ciężko pracujemy na nasze sukcesy. Czasami wiele lat”.

Również przedstawiciele Rady Zawodników w Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” nie są zadowoleni z obrotu spraw. Sugerują, że Joanna Mazur jest faworyzowana.

Pierwsze swoje sukcesy na arenie międzynarodowej Joanna Mazur odniosła w 2016 roku. Jest to zaledwie okres trzech lat. Wielu zawodników reprezentuje nasz kraj od dłuższego czasu i są to zawodnicy, którzy mogą pochwalić się znacznie wyższymi osiągnięciami niż Joanna, chociażby medalami igrzysk paraolimpijskich. Nikt nigdy jednak nie odnosił się tak pretensjonalnie w kierunku instytucji wspierających, wymagając coraz więcej” – czytamy w oświadczeniu.

Jak do tej pory uczestniczka „Tańca z gwiazdami” nie skomentowała sytuacji.

Zagłosuj

Czy Joanna Mazur zasłużyła na krytykę?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/gala.pl/MF