Zamknij

Taniec z gwiazdami: synek Iwony Cichosz nie słyszy? Miss wyznała prawdę

08.10.2020 19:13
Iwona Cichosz
fot. VIPHOTO/East News

Iwona Cichosz z "Tańca z gwiazdami" niedawno urodziła pierwsze dziecko. Czy syn Miss Świata Głuchych i jej męża mającego podobną wadę również nie słyszy? Gwiazda odpowiedziała na pytanie internautów. 

Iwona Cichosz to Miss Świata Głuchych 2016, która wzięła udział w siódmej edycji "Tańca z gwiazdami". 31-latka nie słyszy od urodzenia, lecz na parkiecie okazała się bezkonkurencyjna. Udało jej się dotrzeć do finału, gdzie ostatecznie zajęła drugie miejsce. W lipcu tego roku Iwona Cichosz po raz pierwszy została mamą. Razem z mężem, tłumaczem języka migowego, powitali na świecie syna. Internautów nurtuje jednak pytanie, czy synek Iwony Cichosz i jej głuchoniemego męża również urodził się z wadą słuchu. Była uczestniczka "Tańca z gwiazdami" odpowiedziała ciekawskim na Instagramie. 

Iwona Cichosz przyszła na świat w rodzinie głuchych. W wieku dwóch lat zaczęła uczęszczać na terapię do logopedy. Dzięki postępom udało jej się skończył szkołę i dostać na studia. Dzisiaj jest aktorką pantomimy i tłumaczką języka migowego. W 2008 roku zdobyła tytuł Miss Polski Głuchych, a później powtórzyła sukces w konkursie Miss Deaf International 2016 w Los Angeles, w którym zajęła pierwsze miejsce. Wkrótce poznała swojego męża, Norwega Trulsa Yggesetha, który jest głuchoniemy. Pobrali się w 2019 roku, a rok później w lipcu przyszedł na świat ich syn Antoni. 

Iwona Cichosz z „Tańca z gwiazdami” wzięła ślub! Pochwaliła się zdjęciem z ceremonii

Taniec z gwiazdami: Iwona Cichosz ma głuchoniemego synka? 

Wielu internautów obserwujących Iwonę Cichosz w mediach społecznościowych zastanawia się, czy jej dziecko odziedziczyło wadę słuchu. Miss postanowiła wyjaśnić sprawę w specjalnym wpisie na Instagramie. Dowiadujemy się z niego, że do tej pory lekarze nie stwierdzili u malca żadnych nieprawidłowości. 

Dzisiejszym postem chcę odpowiedzieć na milion pytań od Was, które dostałam po porodzie i wciąż dostaję. Antoś słyszy. Taką odpowiedź dostaliśmy od lekarzy jak badali jego słuch i póki co to faktycznie reaguje na dźwięki, na to co do niego mówimy itd - napisała Cichosz. 

Tylko błagam Was, nie piszcie mi wiadomości typu: "Oh, to cudownie, że słyszy”, "Dobrze, że nie odziedziczył po Was głuchoty” itd itd. Dlatego, że dla nas naprawdę nie ma znaczenia, czy słyszy, czy nie, bo nie jest to dla nas najważniejsze (wiem, niektórych może szokować nasze nastawienie). Synek i tak nauczy się języka migowego od nas (to jest podstawa, by nawiązać z nim więź), a poprawną mowę nauczy się od rodziny po stronie męża, w przedszkolu, otoczenia - wyznała. 

Finalistka "Tańca z gwiazdami" podkreśliła, że głuchota u obojga rodziców nie determinuje podobnej wady u dziecka. 
Zapamiętajcie, że z badań wynika, że na 90% rodziców głuchych rodzi się dziecko słyszące. I serio, nie oceniajcie rodziców głuchych, ani nie mówcie nam zdania typu: "Współczuję dziecku, bo pewnie będzie głuche jak wy”, "Jak możecie rodzić dziecko wiedząc, że może odziedziczyć gen głuchoty od Was? To krzywdzące dla niego!”, "Ja bym nie rodziła dziecko, wiedząc, że jest szansa, że będzie głuche!” itd. Serio, takie wiadomości/komentarze dostawałam od ludzi. Jest to bardzo przykre dla nas. Głuchota nie jest chorobą, tylko wadą. Taką jak wada wzroku, czy wada postawy. Będąc głuchym można naprawdę robić wszystko. Tylko uprzedzenia, bariery, stereotypy blokują rozwój czy normalne życie we wszystkim, nie dotyczy to głuchych, ale wszystkich - wyjasniła Miss Świata Głuchych Iwona Cichosz.