Zamknij

Tomasz Karolak i Grażyna Wolszczak walczą o teatr IMKA. "Wrogie przejęcie"

Maciej Friedrich
16.04.2020 11:03
Tomasz Karolak i Grażyna Wolszczak walczą o teatr IMKA. "Wrogie przejęcie"
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/ EAST NEWS

Trwa konflikt między Tomaszem Karolakiem a Grażyną Wolszczak. Założyciel i dyrektor warszawskiego teatru IMKA twierdzi, że aktorka zaplanowała "wrogie przejęcie" siedziby teatru. Głos w sprawie zabrała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Tomasz Karolak to nie tylko uwielbiany przez widzów aktor, ale też założyciel i dyrektor warszawskiego teatru IMKA, który powołał do życia w 2010 roku. Niestety, siedziba teatru stała się źródłem konfliktu z koleżanką po fachu, Grażyną Wolszczak. W opublikowanym przez Karolaka oświadczeniu stwierdza on, że aktorka razem z prowadzoną przez siebie fundacją zaplanowała "wrogie przejęcie". Z końcem czerwca wygasa bowiem umowa najmu, zarządcą budynku jest Związek Harcerstwa Polskiego.

- Grażyna Wolszczak, goszcząc na naszej scenie, znała problemy, z jakimi się borykaliśmy, ale też plany jubileuszowe na jesień, miała wiedzę o przyznaniu IMCE dotacji, co w żaden sposób nie przeszkodziło jej za naszymi plecami, realizować bez poczucia przyzwoitości własne cele, sprowadzające się do wrogiego przejęcia naszej sceny. Trzeba podkreślić, że Teatr IMKAa i prowadzona przez Grażynę Wolszczak Fundacja to podmioty konkurencyjne, realizujące zbieżne cele statutowe. Dlatego jej działania związane z siedzibą Teatru IMKA wyczerpują znamiona czynu nieuczciwej konkurencji - ocenił aktor w oświadczeniu.

Spór o teatr IMKA. Tomasza Karolaka poparła wiceminister kultury

Konflikt między Karolakiem a Wolszczak jest na tyle poważny, że głos w sprawie postanowiła zabrać wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. W liście do Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego Anny Nowosad wzięła stronę Karolaka.

- Kieruję na Pani ręce poparcie wobec starań dyrektora Teatru IMKA, pana Tomasza Karolaka, o umożliwienie funkcjonowania tej ważnej, niepublicznej instytucji kultury w dotychczasowej siedzibie, tj. w budynku przy ul. Marii Konopnickiej 6 w Warszawie, znajdującym się w zarządzie Związku Harcerstwa Polskiego (...) Założony w 2010 r. Teatr IMKA jest jedną z najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych scen prywatnych w naszym kraju, istotnym miejscem na kulturalnej mapie Polski - czytamy.

Na stronie e-teatr pojawiło się oświadczenie Karolaka, który poinformował, że 14 kwietnia spotkał się z Anną Nowosad.

- Podczas wtorkowego spotkania doszło do wyjaśnienia stanowisk ZHP oraz Teatru IMKA. Teatr IMKA w najbliższym czasie ma przedstawić ZHP propozycję warunków pozostania w dotychczasowej siedzibie. Stanie się ona przedmiotem rozmów ZHP i Teatru IMKA. Pani Naczelnik Anna Nowosad w trakcie wykazała zrozumienie dla trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się obecnie Teatr IMKA, jego widzowie i związani z Teatrem artyści oraz twórcy - pinformował aktor.

Miejmy nadzieję, że IMKA wyjdzie z trudnej sytuacji zwycięsko.

Zagłosuj

Lubisz chodzić do teatru?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/gazeta.pl/MF