Zamknij

Legenda polskiej estrady walczy z guzem mózgu. Potrzebna jest pomoc

Judyta Wanicka
04.12.2019 16:04
Alibabki
fot. TRICOLORS/East News

Wanda Borkowska z legendarnego zespołu Alibabki zmaga się z guzem mózgu. Jej mąż, znany dziennikarz radiowy Jan Borkowski, również cierpi na chorobę neurologiczną. Małżeństwo potrzebuje pieniędzy na leczenie oraz remont warszawskiego mieszkania.

Wanda Borkowska, a właściwie Wanda Narkiewicz-Jodko, należała do legendarnego zespołu Alibabki, który w latach 60. wylansował takie przeboje jak „Kwiat jednej nocy”, „Idzie świt” czy „Jak dobrze mieć sąsiada”. Była gwiazda estrady jest żoną Jana Borkowskiego, legendarnego dziennikarza jazzowego. Znane małżeństwo przez kłopoty ze zdrowiem znalazło się w dramatycznym położeniu. Polska Fundacja Muzyczna zorganizowała zbiórkę na leczenie i pilny remont w domu artystów.

Wanda Borkowska z Alibabek ma guza mózgu

Polska Fundacja Muzyczna poinformowała na Facebooku, że Wanda Borkowska z Alibabek zmaga się z guzem mózgu. Chorobę wykryto u niej w październiku tego roku. Mąż artystki, Jan Borkowski, sam od kilku lat choruje neurologicznie. Od pewnego czasu nie może się samodzielnie poruszać i wymaga całodobowej opieki.

Pod koniec października u Wandy podczas rutynowych badań wykryto guza mózgu, który wymagał natychmiastowej operacji - przeprowadzono ją niezwłocznie. Tego samego dnia Jan, cierpiący od kilku lat na chorobę neurologiczną, doznał wypadku w mieszkaniu, co skończyło się unieruchomieniem lewego barku na kolejne tygodnie. Stres spowodowany stanem Wandy w ciągu kilku dni spowodował, iż Jan przestał poruszać się samodzielnie i wymaga opieki 24h – czytamy we wpisie.

Stan Wandy poprawia się, aczkolwiek po zabiegu kraniotomii pozostał stały częściowy niedowład lewej strony ciała. Jan może już opuszczać łóżko a nawet udawać się na spacery dzięki PFM, która ofiarowała mu specjalny wózek.

Gwiazda Alibabek i jej mąż wymagają rehabilitacji. Konieczne jest także przystosowania łazienki w ich domu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety potrzebne sumy przekraczają możliwości finansowe pary. Polska Fundacja Muzyczna postanowiła zorganizować zbiórkę pieniędzy w internecie. 

Przed Wandą i Janem kolejne badania i walka o zachowanie możliwie jak najlepszej kondycji i stanu zdrowia. Aby mogli dalej funkcjonować niezbędne jest dostosowanie łazienki dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rehabilitacja, to jednak przekracza ich możliwości finansowe, dlatego Fundacja postanowiła uruchomić kolejną akcję pomocową – zbieramy na rozpoczynające się dostosowanie łazienki dla potrzeb osób Niepełnosprawnych. Prosimy o wpłaty na remont, a wkrótce zaprosimy na specjalny charytatywny koncert dla Wandy i Jana – informuje Polska Fundacja Muzyczna.

Kim są Wanda Borkowska i Jan Borkowski?

Wanda Borkowska to piosenkarka, członkini słynnego zespołu Alibabki, który powstał w 1964 roku. Wielokrotnie występowała z grupą na festiwalach w Opolu i Sopocie, śpiewając własne przeboje lub towarzysząc w chórkach wielu wybitnym artystom.

Jan Borkowski (wł. Jan Narkiewicz-Jodko) jest wybitnym dziennikarzem muzycznym, założycielem Hybryd i organizatorem Jazz Jamboree. Od 1970 roku pracował w Programie Trzecim Polskiego Radia. Prowadził audycje poświęcone muzyce jazzowej, w tym „Trzy kwadranse Jazzu”. Ponadto był producentem nagrań i koncertów radiowych, projektów płyt oraz antologii takich artystów jak: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski czy Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski.

Wanda Borkowska z zespołu Alibabki
fot. Grzegorz Galasinski/DZIENNIK LODZKI/Polska Press/East News

RadioZET.pl/jw