Zamknij

Zaskakujące odkrycie: Brytyjska rodzina królewska ma polskie korzenie

24.11.2020 21:16
Royals
fot. PHOTOSHOT/REPORTER/EAST NEWS

Brytyjska rodzina królewska budzi zainteresowanie w wielu krajach na świecie - także w Polsce. Okazuje się, że popularny ród monarszy ma... polskie korzenie. Jak to możliwe? Różne fakty powiązali ze sobą dziennikarze serwisu internetowego dla Polaków w UK.

Brytyjska rodzina królewska cieszy się olbrzymią popularnością i sympatią nie tylko wśród Brytyjczyków. Wielu ludzi jest ciekawych, jak to jest być królem, królową czy dziedzicem tronu w dzisiejszych czasach. Zresztą sama monarchia budzi często pewien sentyment, także u Polaków. Panujący król czy królowa jest utożsamiany z państwem i traktowany jak spoiwo całego społeczeństwa.

W Polsce czasy monarchii dawno za nami jednak okazuje się, że brytyjska rodzina królewska ma z Polską więcej wspólnego, niż może się zdawać. Portal Polaków w UK - Emito.net - jak po nitce do kłębka doszedł do ciekawych spostrzeżeń. Otóż książę Filip ma dość bliskie kuzynostwo w Polsce.

Zobacz także: Meghan Markle i książę Harry wystąpią w reality show. Podpisali kontrakt z Netfliksem

Brytyjska rodzina królewska ma polskie korzenie

Jak wynika z ustaleń dziennikarzy Emito.net, książę Filip, czyli mąż Królowej Elżbiety II, jest potomkiem Maurycego i Zofii Hauke. Maurycy był generałem Wojska Polskiego Królestwa Polskiego, Zofia pochodziła z rodu Lafontaine. Mieli oni jedenaścioro dzieci, z których przeżyło osiem. W tej gromadce była Julia Hauke, której syn - Ludwik Aleksander - ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii (Wiktorią Heską). I tu polski i brytyjski ód się łączy. Wnuczkiem Ludwika i Wiktorii Heskiej jest właśnie książę Filip. Co za tym idzie  także książę Karol oraz jego synowie i wnuki.

Co jeszcze ciekawsze, potomkowie rodu Hauke nadal żyją w Polsce. To dzięki siostrze Julii - Zofii - która osiadła w Polsce. Nazwisko Hauke noszą obecnie trzy osoby: dominikanin ojciec Aleksander Hauke-Ligowski i jego dwie kuzynki.

"Jest ostatnim męskim przedstawicielem rodu Hauke mieszkającym nad Wisłą. Jest też najbliższym polskim krewnym (kuzynem czwartego stopnia) księcia Edynburga Filipa" - informuje portal Emito.

RadioZET.pl/Emito.net/AS