Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ten utwór zna każdy. Jego twórca stracił na nim miliony przez jeden drobiazg

28.07.2017 14:58

Z pewnością pamiętacie utwór "Somebody That I Used To Know" Gotye. Piosenka cieszyła się ogromną popularnością i w 2011 roku i przez wiele tygodni nie schodziła w pierwszych miejsc list przebojów. Czy to możliwe, by artysta stracił na tak wielkim hicie?

Gotye Somebody That I Used To Know fot. screen

To już ponad 6 lat od kiedy utwór "Somebody That I Used To Know" podbijał światowe listy przebojów. Tak było w Australii (10 razy platynowa płyta), Niemczech i Nowej Zelandii (5 razy platyna), USA (6 razy platyna) i wielu innych krajach. Wszędzie tam utwór Gotye i Kimbry okupował pierwsze miejsca notowań. Podobnie było w Polsce na wszystkich ważniejszych listach. Jest pewne, ze był to kasowy kawałek i przyniósł autorom sławę i dużą kasę. Okazuje się jednak, że Gotye choć na nim zarobił krocie, to jednak i sporo stracił. Stracił, bo mógł zarobić jeszcze więcej, ale świadomie zrezygnował z tego, co mogło mu wygenerować ogromny zysk. O czym mowa? O reklamach na YouTube. Na oficjalnym kanale Gotye we wspomnianym serwisie teledysk do tej chwili (28.07.2017) wyświetlono 932 904 912 razy. Ale na tych wyświetleniach, tak jak to robią inni artyści, nie zarobił, bo nie zgodził się na to, by przed utworem (i każdym innym, który znajduje się na kanale artysty) wyświetlały się reklamy. Jeśli jeszcze tego nie zauważyliście, to macie okazję:

Gotye nie jeden raz wypowiadał się w temacie sprzedawania muzyki. Przyznał, że nie chce swojej twórczości łączyć z reklamami i na każdego, kto chce zobaczyć jego klip, nakładać obowiązek obejrzenia reklamy. The Industry Observer wskazuje, że Psy za "Gangnam Style" po około 2 miliardach wyświetleń zgarnął nawet 10 milionów dolarów. Zatem Gotye tylko na "Somebody That I Used To Know" stracił już niemal 5 milionów. Jak widać dla niego sztuka nie ma ceny.

RadioZET.pl/theindustryobserver.com/SA

Oceń
Tagi