Zamknij

Wycofali podręcznik ze szkoły przez mistrza Yodę

Redakcja
28.09.2017 11:27
Wycofali podręcznik ze szkoły przez mistrza Yodę
fot. Wikipedia

Pracownicy ministerstwa oświaty zostali zwolnieni po ukazaniu się podręcznika szkolnego, w którym widnieje zdjęcie króla Arabii Saudyjskiej Fajsala razem z mistrzem Yodą – bohaterem z filmu „Gwiezdne Wojny".

Wiceszef departamentu i inni urzędnicy odpowiedzialni za zatwierdzanie podręczników zostali zwolnieni – poinformował arabski dziennik „Okaz".

Arabskie media piszą, że powodem ich zdymisjonowania nie był jedynie fotomontaż, na którym widać razem mistrza Yodę i króla Fajsala podpisującego Kartę Narodów Zjednoczonych w 1945 r., ale też błędy w innych podręcznikach.

Ministerstwo oświaty wycofało podręcznik. Grafik Abdullah Al Shehri, który wykonał fotomontaż, powiedział, że nie wie, jak i dlaczego znalazła się tam jego praca.

Powstała ona w 2013 r. jako cześć projektu, który miał na celu przybliżenie młodemu pokoleniu ważnych wydarzeń historycznych. Al Shehri zestawił razem króla Fajsala i mistrza Yodę, ponieważ ta fikcyjna postać najbardziej charakterem przypomina mu króla – człowieka mądrego i znanego z mocnych przemówień. Podkreślił, że nie chciał obrazić króla, tylko podkreślić jego inteligencję. Yoda z „Gwiezdnych wojen" był mędrcem.

RadioZET.pl/SI/PAP