Zamknij

#onelight Świąteczny Festiwal Kultur w Warszawie

Weronika Domoradzka
06.12.2019 12:32
#onelight Świąteczny Festiwal Kultur w Warszawie

Już 20-22 grudnia! Na jednej scenie wystąpią m.in. KAYAH, Katarzyna Nosowka, Adam Sztaba z Orkiestrą Krzysztof Zalewski, Skubas i Maurice Sklar. Prawdziwa uczta dla melomanów z okazji Bożego Narodzenia i Chanuki.

Już 20-22 grudnia w warszawskim centrum Global EXPO odbędzie się #onelight Świąteczny Festiwal Kultur, w trakcie którego na scenie wystąpią zarówno polscy artyści, jak i wykonujący muzykę żydowską goście z zagranicy. Jakie zwyczaje przenikają się w tradycji obu kultur? W jaki sposób Chanuka jest bliska Bożemu Narodzeniu?

Chanuka i Boże Narodzenie.Co nas łączy?

Historia Żydów na ziemiach polskich sięga przeszło 1000 lat. Nic dziwnego, że obie kultury, podobnie jak religie, mają wiele wspólnego. Wzajemne wpływy możemy dostrzec w tradycyjnej kuchni, literaturze czy muzyce. Okazuje się również, że Chanuka i Boże Narodzenie, jako radosne święta obu społeczności, także wykazują wiele podobieństw.

Chanuka sięga korzeniami wydarzeń z II wieku przed naszą erą, kiedy Izraelitom udało się odnieść zwycięstwo w antygreckim powstaniu i odzyskać nie tylko swobodę, ale także możliwość kultywowania własnej, monoteistycznej religii. W wyniku tych wydarzeń Żydzi odzyskali świątynię w Jerozolimie, w której znaleźli miarkę oliwy. Choć skromna, wystarczyła do rozpalenia świec przez osiem kolejnych dni, a tym samym – odprawienia ośmiu kolejnych nabożeństw. Na pamiątkę tego wydarzenia właśnie przez tyle dni trwają obchody Chanuki.

W tym roku świętujemy wspólnie w dniach 20-22 grudnia!

W trakcie obchodów Chanuki, każdego dnia po zmroku, Żydzi tradycyjnie zapalają kolejną z ośmiu świeczek lub lampek oliwnych na specjalnym świeczniku zwanym chanukiją, który najczęściej ustawiany jest przy oknie. Z pewnością ma podobną symbolikę do bożonarodzeniowej choinki przystrojonej między innymi lampkami. W żydowskiej tradycji dzieci z okazji Chanuki obdarowane są świątecznymi prezentami, podobnie jak robią to chrześcijanie w trakcie Bożego Narodzenia. Na żydowskich stołach królują wówczas między innymi placki ziemniaczane i obficie nadziewane marmoladą pączki, czyli przysmaki tradycyjnie uwielbiane także przez Polaków.

Oba święta mają charakter rodzinny i muzyczny, dlatego trudno wyobrazić sobie lepszą sposobność do wspólnego śpiewania kolęd i tradycyjnych żydowski w pieśni. W tym roku gwiazda Dawida i Gwiazda Betlejemska zaświecą jednocześnie, w dniach 20-22 grudnia w Warszawie odbędzie się #onelight Świąteczny Festiwal Kultur z udziałem czołowych polskich i żydowskich muzyków.

#onelight Świąteczny Festiwal Kultur, czyli wyjątkowe wydarzenie muzyczne

Festiwal swoim występem uświetni między innymi Adam Sztaba z orkiestrą, wraz z którą wykona współczesne aranżacje tradycyjnych chrześcijańskich i żydowskich pieśni związanych z Bożym Narodzeniem i Chanuką. W czasie trwania festiwalu na scenie pojawią się także Katarzyna Nosowska, KAYAH, Krzysztof Zalewski, Dawid Kwiatkowski, Natalia Nykiel, Igor Herbut a także goście z zagranicy.

Do Warszawy przybędzie Maurice Sklar – światowej sławy żydowski skrzypek pochodzący z Nowego Orleanu. Na scenie wystąpi również grupa Miqedem z Tel Awiwu reprezentująca mieszankę różnych kultur i stylów muzycznych, której utwory inspirowane są przede wszystkim Biblią hebrajską. Z kolei zespół Klezmeranians z Filadelfii zaprezentuje żydowską muzykę ludową w tradycyjnych i nowoczesnych aranżacjach. To wspaniała okazja, aby odkryć nowe muzyczne doświadczenia!

Bilety na wydarzenie są dostępne w sprzedaży od 20 listopada. Już teraz warto jednak zaplanować w rodzinnym kalendarzu czas na wspólne, pełne radości świętowanie i wzajemne poznawanie kultur w ramach Festiwalu. Cały dochód z symbolicznej kwoty 20 PLN za bilet zostanie przekazany na cele charytatywne.

Bądźcie z nami w tych wyjątkowych dniach!