Zamknij

"Dopesick": Michael Keaton w serialu o największej aferze farmaceutycznej w dziejach [ZWIASTUN]

17.09.2021 12:27
Dopesick zwiastun
fot. "Dopesick" - plakat serialu

"Dopesick" to nowy serial limitowany, który skupia się na kryzysie opioidowym w USA - jednej z największych afer farmaceutycznych w historii. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in. Michael Keaton, Peter Sarsgaard, Michael Stuhlbarg, Kaitlyn Dever i Rosario Dawson.

Kryzys opioidowy wywołany przez chciwe koncerny farmaceutyczne doczekał się fabularnego serialu. "Dopesick" to nowa produkcja Hulu, której twórcą jest dwukrotny zdobywca Emmy, Danny Strong, mający na swoim koncie m.in. scenariusze do dwóch ostatnich części serii "Igrzyska Śmierci". W gronie twórców znaleźli się też producenci wykonawczy "Opowieści podręcznej" i "Dextera", zaś w obsadzie - gwiazdy takie jak Michael Keaton, Peter Sarsgaard, Michael Stuhlbarg, Kaitlyn Dever i Rosario Dawson. Wszystko to składa się na obietnicę świetnego serialu, której przypieczętowaniem jest udostępniony właśnie zwiastun "Dopesick".

"Dopesick": Michael Keaton w serialu o aferze farmaceutycznej [ZWIASTUN]

"Dopesick" ukazuje jak chciwość jednej korporacji doprowadziła do największej epidemii uzależnienia w historii Stanów Zjednoczonych. Produkcja porusza temat gigantycznej, trwającej przez dekady afery, skupiając się na małej społeczności z Virginii, od której wszystko się zaczęło. Michael Keaton wciela się w lekarza, który pragnąc nieść pomoc swoim strudzonym i obolałym pacjentom, przepisuje im nowatorskie leki przeciwbólowe. Z pozoru bezpieczne tabletki, szybko okazują się silnie uzależniającymi narkotykami, siejącymi spustoszenie w życiach zwyczajnych ludzi. Serial oparty jest na książce "Dopesick: Dealers, Doctors and the Drug Company that Addicted America" autorstwa Beth Macy. Poniżej prezentujemy jego oficjalny zwiastun:

"Dopesick" - Czym był kryzys opioidowy, o którym opowiada serial?

Kryzys opioidowy to tragiczna w skutkach afera farmaceutyczna, nazywana przez ekspertów epidemią uzależnienia. Wszystko zaczęło się na początku XXI wieku, kiedy spółka Purdue Pharma wprowadziła na rynek lek przeciwbólowy o nazwie OxyContin. W wyniku bardzo agresywnej promocji i kampanii redefiniującej sposób leczenia bólu, firma stworzyła olbrzymi popyt na "cudowny lek", stając się gigantem branży farmaceutycznej. Koncern podkreślał bezpieczeństwo OxyContinu, choć nie miał na to wystarczających dowodów. Lek bardzo szybko okazał się zaś silnie uzależniającą, niebezpieczną substancją, która zniszczyła życie setkom tysięcy pacjentów. Szacuje się, że w wyniku przedawkowania leków opioidowych w latach 1999–2017 życie straciło ok. pół miliona osób.

Genezę, skalę oraz tragiczne konsekwencje kryzysu opioidowego ukazał nagrodzony Oscarem i Emmy Alex Ginbney w dokumencie "Zbrodnia stulecia", który jest dostępny na HBO GO.  

"Dopesick" - Kiedy premiera serialu?

"Dopesick" zadebiutuje na ekranach już 13 października 2021 roku. Wówczas na platformę Hulu trafią trzy pierwsze odcinki serialu. Kolejne będą ukazywały się co środę. Nie wiadomo jeszcze, kiedy "Dopesick" będzie dostępny w Polsce.

RadioZET.pl/Collider/HBO