Zamknij

Ferdynand Matysik nie żyje. Aktor z serialu "Świat według Kiepskich" miał 90 lat

12.05.2021 12:47
Ferdynand Matysik
fot. INPLUS/East News

Ferdynand Matysik nie żyje. Aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, którego telewidzowie pamiętają z seriali "Świat według Kiepskich" czy "Stawka większa niż życie", odszedł w wieku 90 lat.

Ferdynand Matysik nie żyje. Aktor przez wiele lat związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Grał też w wielu kultowych filmach i serialach. Zmarł 9 maja 2021 roku w wieku 90 lat. 

Ferdynand Matysik nie żyje. Teatr Polski we Wrocławiu pożegnał aktora

Ferdynand Matysik, polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, zmarł 9 maja 2021. O jego śmierci poinformował Teatr Polski we Wrocławiu, z którym artysta był związany przez ponad 40 lat. Instytucja umieściła na Facebooku pożegnalny post, w którym podała też informacje o pogrzebie aktora.

Ferdynand Matysik - W jakich filmach i serialach występował?

Ferdynand Matysik urodził się 21 kwietnia 1931 roku. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Występował w wielu polskich teatrach, jednak najdłużej związany był ze sceną Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na jej deskach w latach 1964-2007 zagrał ponad 100 ról. 

Ferdynand Matysik grał też w wielu filmach i serialach. Miłośnicy kina i telewizji mogą kojarzyć go z takich kultowych produkcji jak "Potop", "Sami swoi", "Kogel-mogel", "Popiół i diament", "Stawka większa niż życie" czy "Świat według Kiepskich". Artysta był wielokrotnie odznaczany za swój wkład w polską kulturę - m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984) i Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006). 21 kwietnia 2021 roku Ferdynand Matysik skończył 90 lat.

Pogrzeb Ferdynanda Matysika

Jak przekazał Teatr Polski we Wrocławiu, pogrzeb Ferdynanda Matysika odbędzie się 14 maja 2021 o godzinie 13:00 w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu przy ul. Odona Bujwida 51.

RadioZET.pl/Teatr Polski we Wrocławiu