Zamknij

"Gra o tron": 10 ciekawostek z okazji 10-lecia serialu [WIDEO]

19.04.2021 17:05
gra o tron 10 lat
fot. materiały prasowe HBO

"Gra o tron" ma już 10 lat! Stacja HBO, świętując "żelazną rocznicę" serialu, przygotowała garść ciekawostek na temat tej superprodukcji oraz specjalny jubileuszowy materiał wideo.

"Gra o tron", jeden z największych fenomenów w historii telewizji, zadebiutowała na antenie HBO Polska 18 kwietnia 2011 roku. Twórcy serialu i fani literackiego pierwowzoru autorstwa George'a R.R. Martina z pewnością liczyli na sukces produkcji, jednak chyba nikt nie spodziewał się, że będzie to sukces tak gigantycznych rozmiarów. Wielokrotnie nagradzana, najchętniej piracona i szeroko komentowana "Gra o tron", która 2 lata po zakończeniu wciąż budzi ogromne emocje, obchodzi właśnie swoje 10-lecie. HBO postanowiło z tej okazji podsumować osiągnięcia swojego sztandarowego serialu i przedstawić 10 ciekawostek na temat "Gry o tron", a także uczcić "żelazną rocznicę" specjalnym materiałem wideo, który prezentujemy poniżej.

"Gra o tron": 10 ciekawostek na 10-lecie serialu

1. W trakcie realizacji pierwszego sezonu "Gry o tron" w Belfaście Jason Momoa, nieprzyzwyczajony do noszenia i zmywania makijażu, pojawił się w jednym z pubów w charakteryzacji Khala Drogo, czym ściągnął na siebie niewybredne komentarze jego bywalców.

2. Peter Dinklage o mało nie popełnił największego błędu w karierze, odrzucając rolę Tyriona Lannistera. Aktor początkowo nie chciał zgodzić się na udział w projekcie z uwagi na gatunek fantasy, który mu nie odpowiadał. Całe szczęście zmienił zdanie, gdyż pokochali go zarówno widzowie, jak i krytycy. Za rolę Tyriona Lannistera był ośmiokrotnie nominowany do Emmy (po każdym sezonie) i zgromadził łącznie 4 statuetki. Otrzymał też Złoty Glob oraz kilkadziesiąt innych nagród i nominacji, co czyni go najbardziej docenionym członkiem obsady "Gry o tron".

3. Ian Whyte jest natomiast rekordzistą serialu pod względem ilości ról, w które się wcielił. W "Grze o tron" zagrał aż 5 różnych postaci: Białego Wędrowca (sezony 1 i 2), Gregore’a Clegane’a (sezon 3), olbrzyma Dongo (sezony 3 i 4), Wun Wuna (sezony 5 i 6), a także bezimiennego olbrzyma, którego ostatecznie zabija Lyanna Mormont (sezony 7 i 8).

4. Kit Harington często wzruszał się, a nawet płakał w trakcie wspólnego czytania scenariuszy całej obsady. A to dlatego, że nie miał zwyczaju zapoznawania się z tekstami kolejnych sezonów "Gry o tron" przed rozpoczęciem prób. 

5. Aż do swojej ekranowej śmierci, serialowy Hodor (Kristian Nairn) przez cały serial nosił na plecach Brana Starka granego przez Isaaca Hempsteada Wrighta. W tym trudnym zadaniu nie przeszkadzała mu rosnąca z każdym sezonem waga kolegi z obsady, lecz to, że ekranowy partner ciągle nucił mu do ucha piosenki ze "Spongeboba".

6. Między gwiazdami produkcji miała krążyć plotka, że jeśli ktoś z głównej obsady zostaje zaproszony na kolację przez Davida Benioffa i D.B. Weissa, oznacza to, że niebawem pożegna się z serialem. Pomysłem na ocalenie swojej postaci miało być nieprzyjmowanie zaproszenia od twórców.

7. Na przestrzeni 8 sezonów serialu, w "Grze o tron" wystąpiło wielu słynnych muzyków, m.in. Ed Sheeran, członkowie zespołu Mastodon, perkusista Coldplay, członkowie zespołu Sigur Ros, wokalista Snow Patrol czy zespół Of Monsters and Men.

8. Zdjęcia do "Gry o tron" były realizowane w aż 10 krajach: w Irlandii, Irlandii Północnej, Szkocji, Maroku, Chorwacji, Hiszpanii, Islandii, na Malcie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 

9. Nad stworzeniem 73 odcinków "Gry o tron" pracowano ponad 8,5 miliona godzin, w trakcie których wykorzystano ponad 57.300 rekwizytów, wygenerowano ponad 43.250 efektów specjalnych oraz przygotowano 7.280 kostiumów. Serial realizowano na ponad 430 planach, na których pracowało łącznie ponad 2.000 członków ekipy i 700 aktorów.

10. Na przestrzeni 8 lat, w trakcie których wyemitowano 8 sezonów serialu, "Gra o tron" zdobyła 160 nominacji do nagrody Emmy, z których 59 zakończyło się zwycięstwem. Produkcja otrzymała też 8 nominacji do Złotych Globów, w tym jedną statuetkę.

"Gra o tron" wciąż dostępna na HBO GO!

Choć serial "Gra o tron" zakończył się po 8 sezonach w 2019 roku, fani produkcji wciąż mogą do niego wracać dzięki platformie HBO GO, na której dostępne są wszystkie odcinki tej wyjątkowej serii. Ponadto, w serwisie można znaleźć liczne zakulisowe i dodatkowe materiały poświęcone bohaterom, obsadzie i twórcom serialu, m.in. dwuczęściowy program Conana O'Briena - "Gra o tron: Spotkanie z członkami ekipy". 

radioZET.pl/HBO

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.