Zamknij

Leszek Benke nie żyje. Aktor ze "Spotkania z Balladą" zmarł w wieku 69 lat

23.07.2021 10:04
Leszek Benke
fot. Facebook/Leszek Benke

Leszek Benke nie żyje. Aktor znany m.in. z roli komendanta kopydłowskiej OSP w "Spotkaniu z Balladą" zmarł w swojej leśniczówce w Woli Rudlickiej (woj. łódzkie) - podał portal wielun.naszemiasto.pl.

Nie żyje Leszek Benke, popularny aktor teatralny i filmowy. Jak podaje wieluński portal, artysta zmarł w swojej leśniczówce w Woli Rudlickiej w województwie łódzkim. Przyczyny śmierci nie zostały ujawnione. 

Leszek Benke nie żyje. Zmarł słynny komendant OSP ze "Spotkania z Balladą"

Leszek Benke ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrał m.in. w serialu "Pan na Żuławach" oraz występował na deskach łódzkich teatrów. Został trzykrotnie nagrodzony za monodram "Konopielka" na podstawie powieści Edwarda Redlińskiego. 

W czasie studiów Benke związał się z cyklicznym widowiskiem kabaretowym "Spotkanie z Balladą". Z czasem stał się gospodarzem programu i grał jedną z głównych postaci - komendanta kopydłowskiej ochotniczej straży pożarnej. Co ciekawe, pierwowzorem Kopydłowa ze "Spotkania z Balladą" była wieś Kopydłów - miejscowość, w której urodził się Leszek Benke. Program był emitowany na antenie TVP w latach 1972-1990 i 1993-2006.

Aktor chętnie angażował się w lokalne projekty kulturalne m.in. związane z Wieluniem, gdzie ukończył liceum.