Zamknij

10 ciekawostek o "M jak miłość". Tego możecie nie wiedzieć o tym popularnym serialu

15.12.2020
Aktualizacja: 20.01.2021 13:57
Teresa Lipowska i Witold Pyrkosz na planie serialu "M jak miłość"
fot. Zenon Zyburtowicz/East News

Zebraliśmy dla was 10 ciekawostek na temat serialu "M jak miłość". Tego mogliście nie wiedzieć o jednej z najpopularniejszych produkcji TVP.

Choć trudno w to uwierzyć, " M jak miłość" już od 2000 roku pozostaje ulubionym serialem Polaków. Rodzina Mostowiaków oraz ich przyjaciele co tydzień goszczą na ekranach w naszych domach, jednocześnie wciąż ciesząc się ogromną sympatią widzów. Bez wątpienia ten serial TVP zyskał już miano kultowego. Choć jest to jedna z najpopularniejszych tego typu produkcji w Polsce, kryje w sobie kilka ciekawostek, których nawet najwierniejsi fani mogą nie znać. Zebraliśmy je dla was! Oto 10 ciekawostek na temat "M jak miłość", o których mogliście nie mieć zielonego pojęcia. 

Zobacz także: Anna Mucha wspomina początki pracy w "M jak miłość". Jak zmieniła się aktorka? 

"M jak miłość": ciekawostki o serialu TVP

Pierwszy odcinek serialu "M jak miłość" został wyświetlony w 2000 roku. Aż trudno uwierzyć, że już tyle lat minęło, odkąd rodzina Mostowiaków po raz pierwszy zagościła w naszych domach. I została na dobre. 

Do dziś "M jak miłość" cieszy się olbrzymią sympatią widzów, choć obsada serialu w dużej mierze została zmieniona. Perypetie bohaterów wciąż jednak wciągają jak najlepsze produkcje zagraniczne.

Na przestrzeni lat wokół "M jak miłość" zebrało się wiele interesujących faktów. Wybraliśmy dla was najciekawsze z nich! 

1. Kiedy to wszystko się zaczęło?

Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 25 sierpnia 2000 roku. To właśnie wtedy ekipa po raz pierwszy spotkała się na planie, a następnie stała się iście filmową rodziną. Pierwszy odcinek na antenie TVP2 wyemitowano 4 listopada 2000 roku. Wy też pamiętacie te emocje związane z nowym serialem w polskiej telewizji?

2. Twórcy serialu

Pomysłodawczynią, a także scenarzystką serialu od samego początku jest Ilona Łepkowska. Drugim współtwórcą natomiast jest Tadeusz Lamka. To właśnie ich nieślubnym dzieckiem jest "M jak miłość". W ciągu tych wszystkich lat za scenariusz odpowiadali także: Alina Puchała, Paweł Jurek oraz Marta Kuszewska.

Zobacz także: "M jak miłość": Ilona Łepkowska surowo o serialu. Nadchodzi koniec kultowej telenoweli?

3. Pierwowzorem "M jak miłość" był "Klan"?

Jak się okazuje, serial powstał na fali popularności "Klanu". Produkcja TVP1, która do dziś jest obecna na ekranach, to prawdziwy tasiemiec, a ród Lubiczów Polacy po prostu pokochali. Dokładnie to samo stało się później z Mostowiakami. Nie oszukujmy się, wielu z nas po prostu utożsamia się z bohaterami tych produkcji.

4. Marię Zduńską miała zagrać inna aktorka

Od początku produkcji w roli Marii Zduńskiej możemy oglądać Małgorzatę Pieńkowską. Jak się okazuje, do odegrania tej bohaterki miała być zatrudniona zupełnie inna aktorka. Na początku producenci chcieli, żeby Marysię zagrała Danuta Stenka! Aktorka nie chciała jednak na lata wiązać się z żadnym serialem, dzięki czemu my teraz wciąż możemy oglądać nieprzerwanie od lat tę samą aktorkę w roli córki Mostowiaków.

Zobacz także: Joanna Koroniewska wróci do "M jak miłość"? Aktorka jasno postawiła sprawę

5. Moskwa czy Poniedziałek?

Jacek Poniedziałek w "M jak miłość" zagrał postać Rafała. Okazuje się jednak, że o tę rolę ubiegał się także Robert Moskwa! Dokładnie ten sam Robert Moskwa, który później wcielił się w postać męża Marysi, dr. Rogowskiego. Wyobrażacie sobie, że tych bohaterów mogliby zagrać inni aktorzy?

6. "M jak miłość" wiele imion ma

Pamiętacie legendarną piosenkę, która rozpoczynała serial? Utwór "M jak miłość", wykonany przez Wojciecha Gąssowskiego, do dziś rozbrzmiewa w naszych głowach. W 844 odcinku twórcy postanowili jednak nieco odświeżyć czołówkę serialu i wymienili także piosenkę tytułową. Od tamtego momentu na początku słyszymy Beatę Kozidrak i jej "Nie pytaj o miłość".

Zobacz także: Najlepsza muzyka filmowa w historii kina

7. Barbara Kurdej-Szatan miała zastąpić Joannę Koroniewską

Joanna Koroniewska od początku serialu wcielała się w postać Małgosi. Aktorka jednak w pewnym momencie zdecydowała się zrezygnować z gry w "M jak miłość". Jej fani wciąż jednak mają nadzieję, że jej bohaterka powróci na ekrany, zważywszy na to, że nie została uśmiercona. Jak się okazuje, początkowo miała ją zastąpić Barbara Kurdej-Szatan. Aktorka ostatecznie zagrała jednak Joasię, która została drugą ukochaną Tomka.

8. Mroźna śmierć Hanki

Scena śmierci Hanki Mostowiak przeszła już do historii. Małgorzata Kożuchowska w mroźnych okolicznościach pożegnała się z "M jak miłość". Okazuje się, że śmierć jej bohaterki w kartonach wcale nie była łatwa do nakręcenia. Ekipa pracowała przez całą noc, do piątej nad ranem. A było wyjątkowo zimno tej nocy - minus 10 stopni!

Zobacz także: Małgorzata Kożuchowska miażdży "M jak miłość". Opowiedziała o warunkach na planie

9. W serialu mogła zagrać Aneta Zając

Aneta Zając, znana szerszej publiczności z serialu "Pierwsza miłość", miała pojawić się również w Grabinie! Aktorka była brana do roli Klary Sobieszczańskiej. Ostatecznie jednak angaż otrzymała Marta Walesiak.

10. Dom w Grabinie nie istnieje

Na koniec najsmutniejsza ciekawostka na naszej liście. Jak się okazuje, idylliczny dom w Grabinie, w którym Mostowiakowie mieszkają od pokoleń, w rzeczywistości jest zaledwie dekoracją. Hala zdjęciowa domu w Grabinie znajduje się w Orzeszynie. Akcja serialu natomiast rozgrywa się w różnych miastach, m.in.: Piasecznie, Warszawie, Gródku, Lipnicy oraz wsi Grabina.

Zobacz także:  Lubisz "Dirty Dancing"? 10 rzeczy, których możesz o nim nie wiedzieć

Oglądasz polskie seriale? Jesteś przekonany, że o "M jak miłość" czy "Na Wspólnej" wiesz absolutnie wszystko? Sprawdźmy to. Rozwiąż nasz quiz i dowiedz się, jak dobrze znasz popularne polskie seriale.

Polskie seriale: jak dobrze nasz popularne polskie seriale?
Rozwiąż quiz

QUIZ: Polskie seriale - jak dobrze nasz popularne polskie seriale?

Polskie seriale: jak dobrze nasz popularne polskie seriale?

"Na dobre i na złe": kto wykonuje utwór znajdujący się w czołówce serialu?