Zamknij

Netflix stworzy seriale i filmy na podstawie twórczości Roalda Dahla. Kiedy wystartuje uniwersum?

23.09.2021 11:51
Charlie i fabryka czekolady - REDDIE HIGHMORE, DAVID KELLY, JAMES FOX, MISSI PYLE, JOHNNY DEPP - kadr z filmu
fot. Mary Evans Picture Library/East News

Netflix nabył prawa do adaptacji twórczości Roalda Dahla - autora słynnych książek dla dzieci. Platforma powoła do życia filmowo-serialowe uniwersum oparte na twórczości pisarza

Już niedługo Netflix przeniesie książki Roalda Dahla na język filmu i seriali. Platforma streamingowa planuje stworzyć świat, zbudowany wokół twórczości brytyjskiego pisarza.

Netflix: Roald Dahl doczeka się filmowo-serialowego uniwersum

Dahl jest autorem takich książek jak "Jakubek i brzoskwinia olbrzymka", "Charlie i fabryka czekolady", "Wspaniały pan Lis", "Państwo Głuptakowie", "Wielkomilud", "Wiedźmy" czy "Matylda". Większość powieści i opowiadań pisarza doczekała się już różnego rodzaju adaptacji.

Jak podaje CBR, w niedalekiej przyszłości zobaczymy nowe wersje najsłynniejszych pozycji Dahla. Platforma Netflix wykupiła firmę Roald Dahl Story Company, tym samym przejmując prawa do adaptacji twórczości pisarza. W umowie zawarto zapis o stworzeniu uniwersum na podstawie książek Dahla. Będą to nie tylko nowe filmy i seriale, ale również gry, materiały interaktywne oraz przedstawienia oparte na materiale źródłowym.

Prawdopodobnie na samych adaptacjach się nie skończy i Netflix znacznie poszerzy światy stworzone przez pisarza, łącząc ze sobą różne tytuły tak, by rozgrywały się w jednym uniwersum. Niewykluczone, że za jakiś czas zobaczymy produkcję, w której Willy Wonka i Matylda spotkają Wielkomiluda. Przejęcie Roald Dahl Story Company to rozwinięcie umowy podpisanej w 2018 roku, w ramach której między innymi powstaje serial animowany o właścicielu fabryki czekolady, za który odpowiadają Taika Waititi ( "Thor: Ragnarok") i Phil Johnston ("Ralph Demolka 2"). 

Przedstawiciele platformy Netflix wydali oświadczenie w sprawie przejęcia firmy zajmującej się spuścizną Dahla i budowaniu wokół niej serialowo-filmowego uniwersum.

Udostępniając te ponadczasowe opowieści coraz większej liczbie odbiorców w nowych formatach, zobowiązujemy się do zachowania ich wyjątkowego ducha i uniwersalnych motywów zaskoczenia i życzliwości, ale także dodawania do nich odrobiny magii świeżości. Wspólnie mamy niezwykłą okazję do napisania wielu nowych rozdziałów ukochanych historii, zachwycających dzieci i dorosłych na całym świecie, które trafią do przyszłych pokoleń.

Na razie nie wiadomo, kiedy świat Dahla wystartuje i jaki tytuł będzie jego początkiem. Fani pisarza muszą się więc uzbroić w cierpliwość.

Dahl jest jednym z najczęściej adaptowanych autorów dziecięcych w historii. Twórczość pisarza po raz pierwszy trafiła do Hollywood w 1971 roku wraz z filmem "Willy Wonka i fabryka czekolady", w którym główną rolę zagrał Gene Wilder. Po latach Johnny Depp wystąpił w roli szalonego cukiernika w remake'u "Charlie i fabryka czekolady" w reżyserii Tima Burtona. Obecnie powstaje kolejna wersja przygód Willy'ego Wonki, w którego wcieli się Timothée Chalamet. Prequel przygotowywany przez Warner Bros. nie ma jednak nic wspólnego z nadchodzącymi produkcjami platformy Netflix.

RadioZET.pl/CBR/Netflix