Zamknij

"Squid Game": dlaczego serial Netflix odniósł sukces? Twórca wyjaśnia światowy fenomen

14.10.2021 08:42
Squid Game - kadr z serialu Netflix
fot. Everett Collection/East News

Serial "Squid Game" platformy Netflix stał się najchętniej oglądaną produkcją w historii serwisu. Dong-hyuk Hwang postanowił wyjaśnić, w czym tkwi sekret jego sukcesu.

"Squid Game" od połowy września 2021 roku podbija świat. Południowokoreańska produkcja stała się oficjalnie największym hitem platformy Netflix. Jak do tego doszło? Twórca serialu postanowił wyjaśnić to niezwykłe zjawisko kulturowe.

"Squid Game": dlaczego serial Netflix odniósł taki sukces?

To już pewne. "Squid Game" został najchętniej oglądanym serialem Netflix w historii platformy. To dość zaskakujące, biorąc pod uwagę, że produkcja rozgrywa się w Korei Południowej, a więc niesie za sobą barierę kulturową, która pozornie może odstraszać widzów z innych części świata.

Dong-hyuk Hwang - twórca "Squid Game" rozmawiał o fenomenie swojego dzieła z The Hollywood Reporter. Postanowił odpowiedzieć na pytanie dotyczące sukcesu serialu Netflix. Chociaż początkowo celował w globalną publiczność, finalnie postawił na silne odniesienia do kultury Korei Południowej.

Gry dla dzieci, które są prezentowane w serialu, wywołują nostalgię u dorosłych, którzy grali w nie jako dzieci, ale są to także zabawy naprawdę łatwe do zrozumienia. Tak więc każdy, kto ogląda serial, z dowolnego miejsca na świecie, może bardzo łatwo zrozumieć zasady tych gier. A ponieważ gry są tak proste, widzowie nie muszą skupiać się na zrozumieniu zasad. Zamiast tego mogą bardziej skupić się na wewnętrznych uczuciach i dynamice między postaciami, a następnie zanurzyć się w fabułę, kibicując bohaterom i wczuwając się w klimat serialu.

Twórca dostrzegł więc pewnie uniwersalne elementy zawarte w "Squid Game", które zadziałały, o czym świadczy sukces serialu. Oczywiście widzowie pochodzący z innych krajów niż Korea Południowa nie wyłapią wszystkich odniesień do zwyczajów ojczyzny Hwanga, a niektóre aspekty mogą być niezrozumiałe, ale trzon historii jest na tyle przystępny, że trafi do każdego, bez względu na długość i szerokość geograficzną.

Osobiście chciałem stworzyć historię, która będzie bardzo rozrywkowa – coś naprawdę fajnego do oglądania. To znaczy, może to być dla mnie ironia, ponieważ w tej historii dzieją się straszne okrucieństwa, ale naprawdę chciałem stworzyć historię, która będzie wciągająca. I chciałem, żeby widzowie, którzy oglądają "Squid Game", zaczęli się zastanawiać: "Jak żyję swoim życiem?", "Kim jestem wśród tych postaci i w jakim świecie żyję?". Chciałem, żeby zadano te pytania. Kiedy zaczniecie oglądać, chcę, żebyście pomyśleli: "Co to za historia? To wszystko jest zbyt surrealistyczne". Ale potem, wraz z kolejnymi odcinkami, przywiążecie się do postaci i zaczniecie kibicować niektórym z nich, a innych nienawidzić. A potem w końcu pojawić się połączenia tej opowieści z prawdziwym światem, w którym żyjemy. W ten sposób będziecie mogli wyciągnąć z tego serialu jego przekaz.

Hwang postanowił oprzeć się na tradycji opowiadania historii. Uniwersalna, nieco oniryczna opowieść stanowi odbicie realnego świata, w którym rządzi kapitalizm - system nieszczący istotę człowieczeństwa, który sprawia, że ludzkość sama sobie narzuca kajdany i tworzy podziały. Koniec końców, "Squid Game" to historia niesprawiedliwości - zjawiska, które jest odczuwane tak samo przez wszystkich ludzi na Ziemi.

Obecnie żyjemy w rzeczywistości, która jest bardzo niesprawiedliwa i ekonomicznie wymagająca. Zwłaszcza po pandemii. Mam na myśli, że jest więcej nierówności, ostrzejsza konkurencja i coraz więcej osób zostaje zepchniętych na skraj ubóstwa. Obecnie powiedziałbym, że ponad 90 procent ludzi na całym świecie jest w stanie w jakimś stopniu połączyć się i wczuć w trudną sytuację postaci, które są przedstawiane w serialu. Bardziej niż w cokolwiek innego, prawdopodobnie dlatego seria odniosła tak wielki sukces na całym świecie.

Prawdopodobnie nawet bez pandemii koronawirusa "Squid Game" byłyby hitem Netflix, ponieważ serial porusza bardzo istotne kwestie, dotyczące większości widzów. Czy jednak przesłanie produkcji, paradoksalnie nie zostało wypaczone, przez również finansowy sukces serialu?

"Squid Game" sezon 2: kiedy premiera na Netflix?

Chociaż na razie produkcja nie dostała oficjalnie drugiego sezonu, prędzej czy później zobaczymy nowe odcinki hitu Netflix. Pierwszy sezon "Squid Game" trafił na Netflix 17 września 2021 roku. W rolach głównych wystąpili Jung-jae Lee, Hae-soo Park, Ho-yeon Jung, Tripathi Anupam, Soo Oh-young oraz Ha-joon Wi.

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter