Zamknij

"Squid Game": Netflix zaprezentował materiał z planu serialu. Jak powstawał koreańki hit? [WIDEO]

11.10.2021 14:04
Squid Game - kadr z serialu Netflix
fot. AFP/East News

Jak powstał serial "Squid Game"? Platforma Netflix opublikowała zakulisowy materiał, w którym twórcy i aktorzy opowiadają o pracy na planie zdjęciowy nowego hitu. 

Netflix po raz kolejny rozbił bank, tym razem południowokoreańskim serialem "Squid Game". W ciągu kilku tygodni od premiery tytuł stał się jedną z najpopularniejszych produkcji platformy. W sieci pojawił się kilkuminutowy film, pokazujący jak wyglądały kulisy "Squid Game".

"Squid Game": jak powstawał serial Netflix?

Historia zawarta w serialu opowiada o grupie kilkuset osób z problemami finansowymi - długami i brakiem perspektyw na przyszłość, które zostają zaproszone przez tajemniczą organizację do wzięcia udziału w grze. Główną nagrodą są ogromne pieniądze, ale stawkę stanowią życia uczestników. Osoby, które zgodziły się wziąć udział w turnieju, muszą ujść z życiem z sześciu gier przygotowanych przez tajemniczych organizatorów. 

Produkcja stworzona przez Dong-hyuk Hwanga wykorzystuje wiele elementów kultury południowokoreańskiej, skupiając się przede wszystkim na dziecięcych grach. To właśnie one stanowią inspirację dla morderczych pomysłów zamaskowanych osób, które nadzorują uczestników turnieju. Hwang opowiedział o swoim pomyśle na serial w materiale stworzonym przez Netflix dostępnym na YouTube. 

Kyoung-sun Chae - główna scenografka i osoba odpowiedzialna za wizualną stronę "Squid Game" opowiedziała o powstawaniu niesamowitych przestrzeni, które widzowie mogli zobaczyć na ekranach. Intencją twórców było, aby widzowie zakwestionowali, czym jest tak naprawdę cel turnieju. W trwającym prawie 8 minut materiale pojawiły się też gwiazdy serialu: Jung-jae Lee, Ha-joon Wi oraz Ho-yeon Jung. Aktorzy opisali plan zdjęciowy jako pejzaż ze snu lub świat fantasy.

Materiał skupia się również na każdej z sześciu gier, w których gracze są zmuszeni brać udział. Hwang zdradził, że powodem, dla którego zabawę Czerwone, Zielone wykorzystano jako pierwszą, była możliwość umieszczenia w niej dużej grupy ludzi. Poza tym jest to jedna z najprostszych gier, dzięki czemu publiczność nie ma problemu ze zrozumieniem jej zasad i ławo daje się wciągnąć w rozgrywkę, by dać zaskoczyć się zwrotowi akcji. Jung zapamiętała najbardziej grę z odcinka 3., czyli wycinanie w ciasteczkach wzorów. Na prośbę reżysera zrobiono je z prawdziwego plastra miodu, przez co cała obsada, ekipa i plan pachniały tą substancją przez cały dzień. 

Omawiając przeciąganie liny, Hwang chciał zasymulować atmosferę opracowywania strategii na prawdziwych placach zabaw, co miało nadać większego "poczucia realności gry aktorskiej". Chae zdradziła natomiast, że scenografia do kulek była planem, w który zespół włożył najwięcej wysiłku. Praca najwidoczniej się opłaciła, ponieważ w wielu aktorach stworzone miejsce wywołało prawdziwą nostalgię. Scenografia z tej zabawy koncepcyjnie sytuuje się pomiędzy rzeczywistością a fałszem, co wpisuje się w naturę gier z serialu.

W przypadku szklanego mostu aktorzy w rzeczywistości znajdowali się zaledwie 1,5 metra nad ziemią, ale fakt, że skakali między szklanymi platformami, był nadal przerażającym doświadczeniem. Mimo wykluczenia na planie wszelkich niebezpiecznych dla życia sytuacji Hwang wyznał, że naturalny strach obecny w ciałach aktorów, sprawił, iż gra wypadła bardzo realistycznie przed kamerą. Reżyser skomentował też znaczenie tytułowej gry, która była finałem turnieju.

Wydaje się, że uczestnikom pozostała tylko rozpacz, złość i smutek. Ale podobnie jak w świecie zewnętrznym, w którym żyli, nie stracili człowieczeństwa ani nadziei dla człowieczeństwa. Więc ta historia jest jak Puszka Pandory.

Biorąc pod uwagę ilość włożonej w produkcję pracy, nic dziwnego, że filmowiec tworzył "Squid Game" przez ponad dekadę.

"Squid Game" sezon 2: kiedy premiera na Netflix?

Na razie nie wiadomo, kiedy zobaczymy ciąg dalszy "Squid Game". Hwang jest gotowy podjąć się pracy nad drugim sezonem serialu, ale na razie zapowiedział, że musi odpocząć. Szefowie platformy obecnie nie zapowiedzieli jeszcze oficjalnie kontynuacji. W hicie Netflix wystąpili w rolach głównych wystąpili Jung-jae Lee, Hae-soo Park, Ho-yeon Jung, Tripathi Anupam, Soo Oh-young oraz Ha-joon Wi. Pierwszy sezon składający się z 10 odcinków jest dostępny na Netflix.

RadioZET.pl/YouTube/Netflix