Zamknij

Netflix wprowadzi kary za dzielenie konta? Platforma ostrzega użytkowników

Sergiusz Kurczuk
12.01.2022 06:50
Netflix - materiał poglądowy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy można dzielić konto na platformie Netflix? Serwis do niedawna zachęcał do tego typu subskrybcji, jednak ostatnio pojawiły się niepokojące komunikaty, sugerujące, że tego typu działania, nie powinny mieć miejsca. Czy szefowie Netflix wyciągną od abonentów konsekwencje?

Netflix to jedna z najpopularniejszych platform streamingowych, oferująca bogatą bibliotekę filmów i seriali. Czy niebawem współdzielenie konta w serwisie będzie zakazane?

Netflix: kary za dzielenie konta na platformie?

Serwis Netflix stał się synonimem platform streamingowych. Oprócz wielu bezsprzecznie górujących nad telewizją cech, takich jak dowolny dostęp do wciąż powiększającego się zbioru produkcji filmowych i serialowych, jednym z atutów usługi było to, że szefowie wręcz zachęcali do założenia konta na Netflix wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi, dzięki czemu koszty abonamentu zmniejszały się, rozkładając się na kilka osób.

Jak jednak podaje portal Wirtualne Media, niebawem tego typu sytuacja może zostać ograniczona. Wybrani użytkownicy mogli spotkać się z komunikatem mówiącym o zakazie współdzielenia konta Netflix z osobami nieuprawnionymi, co jest łamaniem regulaminu platformy. Okazuje się, że tego typu zabieg jest na razie w fazie testów, więc nie ma mowy o żadnych karach. Szefowie obecnie jedynie ostrzegają abonentów.

Ostrzeżenie nie wynika jednak z chęci ograniczenia korzystania z platformy wraz z najbliższymi. W końcu sam Netflix oferuje użytkowanie serwisu na kilku urządzeniach jednocześnie, co daje jasny sygnał, że filmy i seriale może oglądać więcej niż jedna osoba. Chodzi o nagminne łamanie regulaminu, z którym Netflix walczy od kilku lat. Według raportu z 2019 roku ponad połowa użytkowników w Stanach Zjednoczonych ogląda filmy i seriale na platformie, mimo że nie płaci za dostęp do usługi. Z tego powodu zdecydowano podjąć się kroki, które mają przeciwdziałać tego typu sytuacjom.

Netflix walczy z łamaniem regulaminu

Między innymi zrezygnowano z darmowego miesiąca próbnego i wprowadzono dodatkową wersyfikację tożsamości. W niektórych wypadkach pojawia się komunikat mówiący o konieczności mieszkania z właścicielem konta, otrzymującym SMS z kodem, który należy wprowadzić, by się zalogować. Testy trwają na rynku europejskim, głównie włoskim, ale dotarły również do Polski.

Ostrzeżenie dotyczy łamania punktu 4.2 regulaminu platformy. 

Serwis Netflix oraz wszelkie treści, do których dostęp następuje przy jego użyciu, są przeznaczone wyłącznie do niekomercyjnego użytku osobistego i nie mogą być udostępniane żadnym osobom, które nie mieszkają z użytkownikiem w gospodarstwie domowym. W okresie członkostwa firma Netflix udziela użytkownikowi ograniczonego, niewyłącznego i nieprzenoszalnego prawa dostępu do serwisu Netflix i Treści oferowanych w serwisie Netflix.

Głównie chodzi o ograniczanie nielegalnego sprzedawanie dostępów do kont Netflix, które można kupić po niższej cenie za pośrednictwem popularnych serwisów aukcyjnych. Chociaż na razie szefowie platformy nie wprowadzają żadnych konkretnych kar za współdzielenie konta niezgodne z regulaminem, w razie wykrycia nieprawidłowości, profil może zostać zawieszony lub całkowicie skasowany.

RadioZET.pl/Wirtualne Media