Zamknij

Paweł Nowisz nie żyje. Gwiazdor "Barw szczęścia" miał 81 lat

15.10.2021 12:49
Paweł Nowisz nie żyje
fot. Mateusz Jagielski/East News

Paweł Nowisz nie żyje. Był aktorem teatralnym, filmowym i serialowym, którego w ostatnich latach mogliśmy oglądać w serialu "Barwy szczęścia". Zmarł w wieku 81 lat.

Paweł Nowisz nie żyje. Słynny aktor filmowy, serialowy i teatralny, który na scenie występował przez ponad pół wieku, zmarł w wieku 81 lat. O jego śmierci poinformowała produkcja serialu "Barwy szczęścia"gdzie od ponad dekady wcielał się w rolę Fryderyka Struzika.

- Z trudnym do wyrażenia żalem zawiadamiamy o śmierci Pana Pawła Nowisza, wybitnego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, naszego Przyjaciela. Mieliśmy zaszczyt pracować z Panem Pawlem na planie naszego serialu, w którym od lat tworzył niezapomnianą postać Fryderyka Struzika. Będziemy wspominać tę wspólną prace z sentymentem i podziwem dla talentu i osobowości Pana Pawła - czytamy na facebookowym profilu serialu.

Paweł Nowisz nie żyje. Grał w teatrach w całej Polsce

Paweł Nowisz urodził się 15 stycznia 1940 roku w Warszawie. W 1963 roku ukończył Wydział Lalkarski PWST w Krakowie, zaś rok później - Wydział Aktorski. Na deskach teatru debiutował w 1964 roku. Występował na wielu scenach w całej Polsce, m.in. Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, teatrach Nowym, Współczesnym i Rozmaitości w Warszawie oraz w Teatrze Muzycznym w Lublinie. W ostatnich latach mogliśmy oglądać go w Teatrze 6. Piętro, gdzie grał w sztuce "Polityka".

Paweł Nowisz został wyróżniony wieloma nagrodami za działalność artystyczną na scenie, m.in. Srebrną Maską i Nagrodą Artystyczną Wojewody Lubelskiego.

Paweł Nowisz: Najsłynniejsze filmy i seriale z udziałem aktora

Na ekranie Paweł Nowisz zaczął pojawiać się w latach 70. Jego pierwszą rolą była rola ekspedienta w "Wodzireju" Feliksa Falka. W latach 80. zagrał m.in. w filmach "Wierna rzeka", "Jezioro Bodeńskie" oraz "Galimatias, czyli kogel-mogel II". Kolejna dekada przyniosła mu role w kultowych polskich komediach - Paweł Nowisz wystąpił wówczas w takich hitach, jak "Rozmowy kontrolowane", "Pułkownik kwiatkowski", "Kiler", "Fuks" i "Chłopaki nie płaczą". W ostatnich latach zagrał w nagrodzonej w Gdyni "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego, w "Panu T." Marcina Kryształowicza oraz w 3. części "Kogla-Mogla".

Fani seriali również mogli oglądać Pawła Nowisza w wielu popularnych produkcjach. Do najsłynniejszych seriali z jego udziałem należą: "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później", "Ekstradycja 3", "Adam i Ewa", "Samo życie", "Blondynka" i "Barwy szczęścia". Pojawiał się też gościnnie w "Na wspólnej", "Prawie Agaty", "Kryminalnych" i "Ranczu".

Paweł Nowisz był mężem aktorki Wandy Wieszczyckiej-Nowisz. Zmarł 15 października 2021 roku w Domu Aktora Weterana w podwarszawskim Skolimowie.

RadioZET.pl/Facebook