Zamknij

"Przyjaciele": po latach poznaliśmy zagadkę przeszłości jednej z głównych bohaterek serialu?

06.12.2021 14:21
Przyjaciele - Jennifer Aniston, David Schwimmer, Courteney Cox Arquette, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow, Matthew Perry
fot. Everett Collection/East News

Czy Phoebe z serialu "Przyjaciele" skrywa sekret, którego nikt się nie spodziewał? Według jednej teorii fanów bohaterka prowadziła podwójne życie. Kim była tak naprawdę postać grana przez Lisę Kudrow?

"Przyjaciele" to jeden z najbardziej popularnych seriali telewizyjnych w historii. Chociaż produkcja została zakończona wiele lat temu, nadal sprawia, że fani ekscytują się nowojorskimi przygodami paczki tytułowych bohaterów. Czy grana przez Lisę Kudrow postać skrywała przez te wszystkie lata tajemnicę, której nie powstydziłby się sam James Bond?

"Przyjaciele": Phoebe była tajną agentką?

Serial "Przyjaciele" charakteryzował się tym, że jako jeden z pierwszych sitcomów nie posiadał głównego bohatera. Protagonistami była szóstka bohaterów zamieszkujących nowojorską kamienicę i twórcy traktowali ich wątki bardzo sprawiedliwie. Prawdopodobnie dlatego "Przyjaciele" stali się portretem amerykańskiego pokolenia dojrzewającego na przełomie XX i XXI wieku.

Każdy z głównych bohaterów miał szereg dystynktywnych cech, które sprawiały, że postacie wyróżniały się na swoim tle. Najbardziej odznaczającą się charakterologicznie bohaterką była chyba Phoebe Buffay, w którą wcielała się Lisa Kudrow. Ekscentryczna dziewczyna zaskakiwała widzów na każdym kroku, jednocześnie snując za sobą mgiełkę tajemnicy. Była niezwykle intrygująca i, mimo że często pełniła rolę stricte komediową, wielokrotnie w jej życiorysie pojawiały się dość mroczne wątki.

O przeszłości Phoebe wiadomo niewiele. Na przestrzeni 10 sezonów "Przyjaciół" bohaterka zdradziła między innymi, że jej matka popełniła samobójstwo, ojciec ją opuścił oraz że nie dogadywała się ze swoją siostrą bliźniaczką Ursulą. Co jakiś czas przebijały się jednak pewne zaskakujące informacje na temat Phoebe, które doprowadziły do zaskakującej teorii jednego z fanów.

Jak podaje portal CBR, na serwisie Reddit pojawiła się fanowska teoria dotycząca przeszłości Phoebe. Użytkownik motorbiker1985 twierdzi, że Buffay była w rzeczywistości... amerykańską szpieżką działającą na terenie Czechosłowacji podczas Zimnej Wojny. Domysły ma potwierdzać seria detali dotyczących Phoebe. W trakcie oglądania "Przyjaciół" możemy się dowiedzieć między innymi, że dziewczyna zna języki francuski i włoski, a także randkowała z zagraniczną dyplomatą, na którego natknęła się w ONZ podczas wykonywania masaży. W teorii Phoebe posiada wszelkie umiejętności, aby obracać się wśród wyższych sfer Nowego Jorku. Nie robi tego, ponieważ jej dziwactwa zdają się wykluczać ją z grona elit. 

Twórca teorii powołuje się na fakt, według którego Phoebe otrzymała zakaz na podróże międzynarodowe. Chociaż na odbywający się w Anglii ślub Rossa z Emily, miała pojechać, finalnie nie uczestniczyła w imprezie. Tutaj argument mógłby się więc wydawać nietrafiony, bo przeciwwskazaniem według scenarzystów podróży była ciąża Phoebe. Niewykluczone jednak, że autor teorii założył, iż była to jedynie sprytna wymówka. 

Innym dowodem na szpiegowską przeszłość Phoebe ma być jej związek z Garym - policjantem, który odkrywa pewne "naprawdę dziwne rzeczy" w aktach dziewczyny, o których ona zabrania mu ujawniać swoim przyjaciołom. To szczególnie interesujący argument, ponieważ zazwyczaj Phoebe nie ma żadnych oporów, by dzielić się z pozostałymi bohaterami intymnymi częściami swojego życia. Według teorii informacje, które odkrył Gary, dotyczą jej szpiegowskiej przeszłości.

Teoria nie bez powodu powołuje się na czechosłowacki obszar rzekomych tajnych działań Phoebe. Dziewczyna zdradziła, że niegdyś mieszkała w tym kraju. W teorii pada nawet jej pseudonim. Regina Phalange - alter ego Phoebe, miałoby być pamiątką z czasów pracy dla amerykańskiego wywiadu.

Użytkownik motorbiker1985 uważa również, że dziwaczne zachowanie Phoebe idealnie pasuje do jego teorii. Wytłumaczenie zakłada bowiem, że ekscentryczne postępowania bohaterki to część planu, który wymyśliła, by zerwać z karierą szpiegowską. Odejście z wywiadu nie jest prostym zadaniem, więc Buffay robiła wszystko, by zwierzchnicy sami się jej pozbyli. Podejrzewa jednak, że jest obserwowana, dlatego od lat tkwi w wymyślonej przez siebie pozie, by zachować pozory niezdatnej do pracy szpiega.

"Przyjaciele": czy teoria o Phoebe - tajnej agentce jest prawdziwa?

Prawdopodobnie redditor zapędził się w interpretacji serialu lub po prostu puścił wodze fantazji i dobrze się bawił, dopowiadając sobie fakty na temat postaci, których zabrakło w scenariuszu "Przyjaciół". Generalnie tego typu teorie należy traktować z przymrużeniem oka, chociaż trudno zaprzeczyć, że niektóre elementy biografii Phoebe rzeczywiście łączą się w atrakcyjną historię o szpiegowskiej karierze bohaterki. Trudno jednak sądzić, by tego typu rewelacje na temat Phoebe istniały w zamierzeniach twórców "Przyjaciół". Mimo tego, że Buffay rzadko jest bohaterką retrospekcji, jakich doczekali się między innymi Ross i Rachel, pojawia się wiele szczegółów dotyczących jej przeszłości, które pozwalają widzowi stworzyć w wyobraźni obraz losów Phoebe sprzed wydarzeń pokazanych w serialu.

Teoria o szpiegowskim życiu Phoebe przeczyłaby też temu, za co widzowie "Przyjaciół" na całym świecie kochają tę postać. Buffay jest bowiem przede wszystkim silną, niezależną osobą, zawsze wierną sobie. Jej ciężkie życie sprawiło, że może nieco zdziwaczała, ale stała się samowystarczalna i samodzielna przewyższając w tej sferze swoich przyjaciół. 

RadioZET.pl/CBR/Reddit