Zamknij

Ralph Carmichael nie żyje. Kompozytor muzyki do serialu "Bonanza" miał 94 lata

21.10.2021 07:45
Bonanza - Pernell Roberts, Michael Landon, Lorne Greene, Dan Blocker - kadr z serialu
fot. AF Archive/Krause, Johansen/Mary Evans Picture Library/East News

Zmarł Ralph Carmichael - amerykański kompozytor i aranżer, odpowiedzialny za muzykę w wielu słynnych filmach i serialach. Miał 94 lata.

18 października 2021 roku odszedł Ralph Carmichael. Był kompozytorem, tworzącym nie tylko w branży muzycznej, ale również filmowej i telewizyjnej. Zmarł w Camarillo w Kalifornii w wieku 94 lat.

Ralph Carmichael nie żyje

O śmierci Carmichaela poinformował portal Deadline. Smutną wiadomość potwierdził rzecznik prasowy rodziny Jim Pedersen. Nie podano przyczyny zgonu.

Ralph Carmichael urodził się 27 maja 1927 roku w Quincy w stanie Illinois. Jego ojciec - pastor pentekostalny, pozwolił mu na słuchanie radia i naukę gry na skrzypcach. Carmichael jako nastolatek był skrzypkiem w San Jose Civic Symphony. Jako 17-letni chłopak rozpoczął naukę na Southern California Bible College, by pójść w ślady swoich przodków i również zostać kaznodzieją. Założył kampusowy kwartet męski oraz różne zespoły, łączące techniki jazzu i muzyki klasycznej z pieśniami i hymnami gospel, co wzbudzało wiele kontrowersji, również po studiach. 

Chociaż muzyka Carmichaela nie podobała się jego braciom w wierze, został zauważony przez telewizję i wraz z zespołem wystąpił w programie "Campus Christian Hour". W 1951 roku rozpoczęła się jego przygoda z muzyką filmową i telewizyjną. Został wtedy poproszony o napisanie ścieżki dźwiękowej do jednej z produkcji Billy Graham Evangelistic Association - "Mr. Texas". Mniej więcej w tym samym czasie zaczął tworzyć muzykę na potrzeby telewizji.

Carmichael powołał do życia muzykę do takich seriali jak "Bonanza" (nie był jednak kompozytorem kultowego motywu przewodniego), "I Love Lucy", "The Frankie Lane Show", "O.K. Crackerby!" oraz "My Mother The Car". Na początku lat 60. był reżyserem muzycznym programu "The Roy Rogers & Dale Evans Show", nawiązując współpracę z takimi artystami, jak Bing Crosby, Barbara McNair & Count Basie, Julie London, Oral Roberts czy Anita Bryant.

Jego najsłynniejszą ścieżką dźwiękową do filmu, była muzyka z horroru "Blob, zabójca z kosmosu" z 1958 roku ze Steve'em McQueenem w roli głównej. W ciągu swojego długiego życia stworzył muzykę do wielu filmów, między innymi "Krzyż i sztylet", "His Land", "The Miracle", "For Pete's Sake!", "Three Weeks of Love", czy "4D Man".

Wielokrotnie współpracował też z muzykami jako aranżer. Nadzorował między innymi klasyczny album "The Magic of Christmas" Nat King Cole'a, a w kolejnych latach przyczynił się do powstania 9 oryginalnych płyt jazzmana, między innymi słynnego albumu "L-O-V-E". Carmichael jako kompozytor i aranżer był związany również z takimi artystami, jak Frankie Laine, Rosemary Clooney, Bing Crosby (w tym świąteczny szlagier "Do You Hear What I Hear?"), Stan Kenton, Peggy Lee, Ella Fitzgerald, Jack Jones i Roger Williams.

Carmichael był uznawany za ojca współczesnej muzyki chrześcijańskiej. Stworzył około 300 piosenek gospel, które stały się standardami gatunku. W 1985 roku został wprowadzony do gospel Music Hall of Fame, a w 2001 do National Religious Broadcasters Hall of Fame. Był również laureatem wielu nagród muzyki gospel. W 1986 roku napisał autobiografię "He’s Everything to Me".

Zostawił swoją żonę Marvellę, trójkę dzieci - Andreą, Grega i Erin oraz wnuki i prawnuki.

RadioZET.pl/Deadline