Zamknij

"Squid Game": twórcy hitu Netflixa inspirowali się... Auschwitz

13.10.2021 15:13
"Squid Game": twórcy hitu Netflixa inspirowali się... Auschwitz
fot. YOUNGKYU PARK/ materiały prasowe Netflix

"Squid Game" bije rekordy popularności na Netflixie, a internet zalewają wszelkiej maści ciekawostki związane z serialem. Jedna wydaje się jednak nieco szokująca. Okazuje się bowiem, że za inspirację dla twórców posłużył między innymi obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.

"Squid Game" to obecnie najpopularniejsza produkcja Netflixa, która dosłownie rozbiła bank i od wielu dni nie schodzi z języków. W związku z tym zarówno gwiazdy, jak i twórcy koreańskiego serialu udzielają szeregu wywiadów, w których zdradzają zakulisowe ciekawostki i wszelkiej maści "smaczki". Ci drudzy zszokowali jednak widzów wyznając, że jeden z aspektów serialu zainspirowany został systemem działania nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

"Squid Game": twórcy hitu Netflixa inspirowali się Auschwitz

Na youtubowym kanale Still Watching Netflix pojawił się obszerny materiał, w którym twórcy "Squid Game" uchylili rąbka tajemnicy w związku z realizacją serialu. Hwang Dong-hyuk (reżyser) i Chae Kyung-sun (scenografka) opowiedzieli o tym, jak powstał nowy hit Netflixa, a także o wielu inspiracjach, które sprawiły, że produkcja przyjęła właśnie taką formę. 

Wyjawili między innymi, że chcąc podkreślić jeden z motywów przewodnich, jakim było uprzedmiotowienie istot ludzkich, "sypialnię" bohaterów zaprojektowali w taki sposób, by przypominała magazyn. Łóżka piętrowe wcale nie nawiązywały do dziecinności zabaw (to zadanie spełniały sale rozgrywek), a symbolizowały półki, jednocześnie wzmacniając motywy klasowości i zaciętej rywalizacji w społeczeństwie kapitalistycznym.

Jednak to nie ta ciekawostka budzi największą konsternację. Okazuje się bowiem, że pomysł palenia ciał wyeliminowanych uczestników oraz sam wygląd sali, w której się to odbywało, inspirowane były krematoriami w nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

"Squid Game": czy powstanie nowy sezon?

Na obecną chwilę nie wiemy, czy "Squid Game" doczeka się kontynuacji. Twórca, Dong-hyuk Hwang, któremu realizacja serialu zajęła przeszło 10 lat, przyznał, że nie wyklucza takiej możliwości, jednak na ten moment chciałby odpocząć.

Globalna popularność produkcji z pewnością jednak sprawi, że włodarze Netflixa spróbują przekonać reżysera do realizacji drugiego sezonu. Do tego czasu fani "Squid Game" muszą uzbroić się w cierpliwość.

RadioZET.pl/Still Watching Netflix/Outlookindia.com