Zamknij

Najlepsze dokumenty o seryjnych mordercach dostępne na Netflix [LISTA TOP 5]

14.01.2021 18:17
Najlepsze dokumenty o seryjnych mordercach dostępne na Netflix [LISTA TOP 5]
fot. materiały prasowe Netflix

Seryjni mordercy to ostatnimi czasy niezwykle często poruszana tematyka. Które dokumenty o seryjnych mordercach szczególnie polecamy? Przedstawiamy listę 5 produkcji, które znajdziecie na Netflixie.

Seryjni mordercy nas fascynują. Choć brzmi to przerażająco i dość kontrowersyjnie, taka jest prawda. Świadczyć może o tym fakt, jaką popularnością cieszą się ostatnio produkcje oscylujące wokół tej tematyki. Które seriale dokumentalne o seryjnych mordercach zaliczyliśmy w poczet najlepszych? Poniżej znajdziecie naszą subiektywną listę 5 najlepszych dokumentów o seryjnych mordercach dostępnych na platformie Netflix

Najlepsze dokumenty o seryjnych mordercach na Netflix [LISTA TOP 5]

Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, Edmund Kemper - wielu seryjnych morderców doczekało się seriali dokumentalnych poświęconych ich osobom. W bibliotece Netflixa znajdziecie dziesiątki tego typu produkcji. My wybraliśmy jednak 5 absolutnie najlepszych.

Zobacz także

Nasz subiektywna lista 5 najlepszych dokumentów o seryjnych mordercach prezentuje się następująco:

"Rozmowy z mordercą: taśmy Teda Bundy'ego"

Na początku 2019 roku na twitterowym profilu Netflixa zawrzało. Włodarze platformy poczuli się wówczas zmuszeni, by wystosować specjalne oświadczenie, w którym nawoływali do zaprzestania idealizowania i romantyzowania osoby Teda Bundy'ego. To właśnie osławionemu seryjnemu mordercy Joe Berlinger poświęcił swój serial dokumentalny, a część widzów (głównie płci żeńskiej) "oszalała" na jego punkcie. 

Ted Bundy grasował na terenie kilku stanów USA w latach 70. XX wieku, kiedy to brutalnie zgwałcił i zamordował 30 młodych kobiet. Miał się również dopuszczać aktów nekrofili na zwłokach swoich ofiar, a ich faktyczna liczba po dziś dzień jest kwestią dyskusyjną (mówi się nawet o 100 mordach). Serial "Rozmowy z mordercą: taśmy Teda Bundy'ego" skupia się zarówno na samych zbrodniach Bundy'ego, jak i sposobie w jaki oddziaływał on na opinię publiczną.

"Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę"

Rzeczony serial dokumentalny stanowi kronikę pościgu za Richardem Ramirezem - seryjnym mordercą, który latem 1985 roku terroryzował Los Angeles. Twórcom udało się niezwykle umiejętnie oddać atmosferę grozy, jaką Nocny Prześladowca wzbudzał w mieszkańcach miasta. Ponadto mamy tu do czynienia z rzeczowym (i chwilami dość naturalistycznym) przytoczeniem faktów, co jest kwestią niezwykle istotną w przypadku seriali dokumentalnych. 

Zobacz także

"The Confession Killer"

Henry Lee Lucas to człowiek, który dorastał w warunkach skrajnej patologii, pozbawił życia własną matkę, a ostatecznie przyznał się do aż 600 morderstw"The Confession Killer" to zapis jego zeznań, a także narastających wątpliwości, które dręczyły śledczych i dziennikarzy. Czy naprawdę mamy tu do czynienia z największym seryjnym mordercą w dziejach Ameryki, czy Lucas zwyczajnie zmyślał?

"Rozpruwacz z Yorkshire"

Rozpruwacz z Yorkshire, czyli "godny następca" Kuby Rozpruwacza. Jesse Vile i Ellena Wood stworzyli serial dokumentalny o seryjnym mordercy, który pod koniec lat 70. terroryzował północną Anglię. W trakcie seansu krok po kroku śledzimy postępy w śledztwie, jego zawiłości i trudy, z jakimi zmierzyć musieli się policjanci. Wszystko to opatrzone trafnym komentarzem społecznym. 

"Inside the Criminal Mind"

4-odcinkowy serial dokumentalny skupiający się na różnego rodzaju przestępcach. Pierwszy opowiada ogólnikowo o seryjnych mordercach, drugi o porywaczach, zaś w trzecim mamy do czynienia z przywódcami morderczych sekt, a w ostatnim stajemy oko w oko z mafijnymi bossami. 

Zobacz także:  Jak dobrze znasz popularne seriale Netflixa? [QUIZ]