Zamknij

"Squid Game": ile złotych była warta główna nagroda z hitu serialu Netflix?

13.10.2021 16:26
Squid Game - kadr z serialu Netflix
fot. Everett Collection/East News

Czy główna nagroda z serialu Netflix "Squid Game", wynosząca 45,6 miliarda wonów to dużo, czy mało? Ile kwota wynosi w złotówkach i czy rzeczywiście stanowi fortunę dla przeciętnego mieszkańca Korei Południowej? 

Najnowszy hit platformy Netflix - "Squid Game", jest jednym z najpopularniejszych seriali serwisu. Zaskakująca opowieść rozgrywa się Korei Południowej, a co za tym idzie bariera kulturowa może nastręczać widzom z innych części świata pewne trudności. Na przykład, ile tak naprawdę wynosi główna wygrana w morderczej grze.

"Squid Game": 45,6 miliarda wonów - ile to złotych?

Serial opowiada o grupie osób pogrążonych w poważnych problemach finansowych. Zostają zwerbowani przez tajemniczą organizację do udziału w morderczej grze. Uczestnicy muszą walczyć na śmierć i życie o pieniądze umieszczone w ogromnej, szklanej śwince-skarbonce. Z fabuły serialu i zachowań bohaterów wynika, że 45,6 miliarda wonów to kwota niebagatelna. Nadal stanowi jednak abstrakcję dla osób, które nie posługują się koreańską walutą. I brak jakiegokolwiek odniesienia do zachodnich systemów pieniężnych może powodować dyskomfort podczas seansu.

W pierwszym odcinku serialu Gi-hun Seong - główny bohater "Squid Game", spotyka tajemniczego mężczyznę w świetnie skrojonym garniturze z teczką, który daje mu nietypową ofertę. Oferuje mu szansę na zdobycie 100 tysięcy wonów za każdą wygraną rundę w grze ddakji. Jeśli jednak przegra, musi spłacić zwycięzcę, oferując mu pieniądze lub przyjmując policzek w twarz. Gi-hun otrzymuje wiele ciosów w twarz, zanim w końcu wygrywa. Widzowie zapewne zastanawiali się, czy 100 tysięcy wonów jest warte takiego upokorzenia.

100 tysięcy wonów to równowartość około 330,22 złotych. Osoby, które nie orientują się, jak funkcjonuje waluta Korei Południowej, mogą być zaskoczone sześciocyfrową kwotą. Bez powyższej informacji o wysokości nagrody za zwycięstwo w ddakji, widz nie do końca może sobie uświadomić poziom desperacji głównego bohatera, a co za tym idzie nie pojąć, dlaczego zgodził się wziąć udział w śmiertelnym pojedynku z innymi zadłużonymi uczestnikami.

Ale ile wynosi główna nagroda w "Squid Game"? Na początku gry udział bierze 456 uczestników. Za każdym razem, gdy jeden gracz zostaje wyeliminowany (czyli po prostu ginie), do puli wpada dodatkowe 100 milionów wonów. Ta zasada turnieju sprawia, że graczom zaczyna zależeć na graniu przeciwko sobie, ponieważ każda śmierć potencjalnie oznacza większą wygraną. Poza tym dowiadujemy się, że początkowa kwota wynosząca nieco ponad 330 tysięcy złotych to odpowiednia motywacja, do wzięcia udziału w grze. Po pierwszej rundzie, kiedy wyeliminowanych zostaje 255 graczy, uczestnicy dostają możliwość przerwania rywalizacji. Pieniądze zarobione w grze w Czerwone, Zielone, mogą trafić do rodzin zmarłych graczy. Bliscy zamordowanych otrzymaliby więc po około 330 tysięcy złotych rekompensaty za śmierć uczestnika.

Uczestnicy decydują się jednak na kontynuację morderczej rozgrywki, mając przed sobą wizję zgarnięcia 45,6 miliarda wonów. Jest to kwota równa powyżej 152 milionom złotych. Takie pieniądze z pewnością mogłyby zapewnić bezpieczeństwo finansowe na całe życie. Nadal nie jest to jednak suma, dorównująca fortunom najbogatszych ludzi świata. Niewyobrażalna trauma byłaby więc wynagrodzona jedynie ułamkiem majątku miliarderów. Znaczenie serialu, który skupia się głównie na nierówności w kapitalistycznym społeczeństwie, staje się jeszcze wymowniejsze, gdy widzowie mogą dokładnie poznać kwotę, o jaką toczy się gra.

"Squid Game" sezon 2: kiedy premiera na Netflix?

Chociaż na razie produkcja nie dostała oficjalnie drugiego sezonu, prędzej czy później zobaczymy nowe odcinki hitu Netflix. Pierwszy sezon "Squid Game" trafił na Netflix 17 września 2021 roku. W rolach głównych wystąpili Jung-jae Lee, Hae-soo Park, Ho-yeon Jung, Tripathi Anupam, Soo Oh-young oraz Ha-joon Wi.   

RadioZET.pl