Zamknij

"Władca Pierścieni": w serialu Amazon zobaczymy hobbitów o różnych kolorach skóry

11.10.2021 12:57
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia - Elijah Wood - kadr z filmu
fot. Everett Collection/East News

Serial Amazon Prime "Władca Pierścieni" ukaże świat Tolkiena w zupełnie nowy sposób. Przedstawiciele hobbitów będą mieć różne kolory skóry. Potwierdził to jeden z aktorów produkcji - Sir Lenny Henry.

Na serial Amazon Prime oparty na twórczości J.R.R. Tolkiena czekają miliony widzów na całym świecie. Jednym z aktorów biorących udział we "Władcy Pierścieni" jest Sir Lenny Henry - brytyjski komik, który wcieli się w przedstawiciela jednego ze szczepów hobbitów.

"Władca Pierścieni": różnorodność etniczna w serialu Amazon Prime

Powstający od kilku lat serial nazywany potocznie "Władcą Pierścieni" w rzeczywistości dotyczy przeszłości Śródziemia. Jego akcja rozgrywa się setki lat przed wydarzeniami ukazanymi w trylogiach "Władca Pierścieni" i "Hobbit" Petera Jacksona.

Jak podaje CBR, jeden z aktorów, biorących udział w przedsięwzięciu - Sir Lenny Henry, rozmawiał niedawno o swojej nowej roli w wywiadzie dla BBC Radio 4. Zdradził, że w serialu Amazona zobaczymy hobbitów o różnych kolorach skóry.

Przez ostatnie dwa lata pracowałem nad "Władcą Pierścieni" i jest to niezwykła rzecz. To największy serial telewizyjny, jaki kiedykolwiek powstał - pod względem pieniędzy i liczby osób. Dosłownie, setka ludzi na planie gapi się na ciebie i próbuje wymyślić, jak będziesz wyglądać, mając metr dwadzieścia wzrostu…

Henry zdradził, że wciela się w jednego z hobbitów ze szczepu znanego jako Harfootowie.

Jestem Harfootem, ponieważ J.R.R. Tolkien, który też był z Birmingham, wiedział, że nagle pojawiły się czarne hobbity, jestem czarnym hobbitem, to jest genialne. A to, co jest godne uwagi, to fakt, że to prequel okresu, który widzieliśmy w filmach- mówi o początkach całej społeczności Shire i świata Tolkiena. Więc gramy rdzenną populację Harfootów, jesteśmy hobbitami, ale nazywamy się Harfootami, jesteśmy wielokulturowi, jesteśmy plemieniem, a nie rasą, więc są tam ludzie czarni, Azjaci i brązowi, a nawet w typach Maorysów.

Wszystkich oburzonych "odstępstwem od oryginału" i "poprawnością polityczną" ewentualnych odbiorców serialu Amazon Prime Video, pragniemy uspokoić, że Harfootowie nie są wymysłem twórców produkcji. Tolkien w jednym ze swoich dzieł wspomina o trzech szczepach hobbitów, które dały początek rasie zamieszkującej Shire. Hartfootowie byli uznawani za najbardziej typowych przedstawicieli swojego rodzaju. Charakteryzowali się smagłą barwą skóry, przejawiali wiele zachowań typowych dla "współczesnych" pobratymców.

Tolkien, tworząc swój świat, wielokrotnie wchodził w rozmaite szczegóły, dzięki czemu czytając o Śródziemiu odbiorca ma wrażenie obcowania z historycznymi dokumentami o dawno minionych czasach. Zamiast jednak skupiać się na biologii mieszkańców Śródziemia, zazwyczaj z większą ochotą poświęcał czas na ciekawostki lingwistyczne. Twórcy serialu postanowili więc zinterpretować więc słowo "smagły" w taki sposób, by uczynić z Harfootów iście multikulturową społeczność.

Dzięki temu produkcja Amazon Prime wpisze się we współczesność, uzupełniając świat Tolkiena elementami, których zabrakło z racji okresu, w którym powstawały dzieła pokroju "Władcy Pierścieni", "Hobbita" czy "Silmarillionu". Henry zaznaczył, że w serialu dużą rolę odegrają nie tylko bohaterowie o innym niż biały kolorze skóry, ale też postacie kobiece, których również nie było zbyt wiele w książkowych oryginałach.

"Władca Pierścieni": kiedy premiera serialu Amazon Prime?

Za serial odpowiadają J. D. Payne i Patrick McKay. W rolach głównych wystąpili Cynthia Addai-Robinson, Robert Aramayo, Owain Arthur, Maxim Baldry, Nazanin Boniadi, Morfydd Clark, Ismael Cruz Córdova, Charles Edwards, Trystan Gravelle, Sir Lenny Henry, Ema Horvath, Markella Kavenagh, Joseph Mawle, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Lloyd Owen, Megan Richards, Dylan Smith, Charlie Vickers, Leon Wadham, Benjamin Walker, Daniel Weyman oraz Sara Zwangobani. 8 odcinków pierwszego sezonu "Władcy Pierścieni" trafi na Amazon Prime 2 września 2022 roku. 

RadioZET.pl/CBR/BBC Radio 4