Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

1/3 kobiet jest ofiarami sekstingu. Wyniki najnowszych badań dają do myślenia

25.04.2019 12:47

Seksting to wysyłanie sobie nagich zdjęć. Jeżeli obie strony wyrażają chęć na taką formę komunikacji, wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy takie zdjęcia są niechciane. Powoduje to znaczne pogorszenie się zdrowia psychicznego. Z najnowszych badań australijskich naukowców wynika, że 1/3 kobiet to ofiary sekstingu.

Seksting to niebezpieczne zjawisko fot. Shutterstock

Seksting jak nękanie

Naukowcy porównali seksting do objawów nękania. Bianca Klettke razem z grupą australijskich naukowców Deakin University opublikowała artykuł „Seksting i psychologiczny stress: Rola niechcianych i wmuszanych wiadomości seksualnych”. Co ciekawe, treści o charakterze erotycznym na platformach społecznościowych zostają na stałe. Przykładowo, wysłanie nagich zdjęć przez Messengera wiąże się z tym, że treść konwersacji zostanie przez niego zapamiętana.

Kwestionariusz, który został przygotowany przez badaczy dla przepytywanych, zawierał testy na stany lękowe, depresyjne, ale też wychwytujące poziom pewności siebie. Wszystkie oparte zostały na uznanych naukowo skalach:DASS-21 dla depresji, lęku i stresu oraz RSES dla pewności siebie. 

Seksting przyczynia się do rozwoju depresji i stanów lękowych

Uczestnicy przeszli rekrutację dzięki m.in. akcji na Facebooku. Każdy z badanych  zapoznał się wcześniej z tematem badań, natomiast samo wypełnienie kwestionariusza zabierało jedynie 15-20 minut. Z badań australijskich uczonych wynika, że 3/4 badanych niezależnie od płci - otrzymuje treści erotyczne, z kolei niewiele ponad połowa je wysyła. Warto dodać, że aż 48,3% młodych kobiet i dziewcząt otrzymywało wiadomości erotyczne, których nie chciało dostawać. Jeśli chodzi o mężczyzn to 24,6%. Z kolei poniżej 10 % badanych osób wysyłało tego typu wiadomości pod przymusem drugiej osoby. Takie doświadczenia przyczyniają się do rozwoju depresji, stanów lękowych, a w najgorszym przypadku traumy.

Zagłosuj

Doznałeś/ łaś kiedyś sekstingu?

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

RadioZEt.pl/ Focus.pl /SW

Oceń