Zamknij

1 sierpnia obchodzimy Dzień Długu Ekologicznego 2018. Co to za dzień?

Redakcja
01.08.2018 15:48
Dzień Długu Ekologicznego
fot. Instagram WWF

Dzień Długu Ekologicznego obchodzony jest już od wielu lat. Z biegiem czasu wypada on coraz wcześniej. Co to znaczy i dlaczego jest to tak ważny dzień roku?

1 sierpnia 2018 to data obchodzenia na całym świecie Dnia Długu Ekologicznego. Czym jest ten dzień i dlaczego trzeba o nim pamiętać?

Choć DDE obchodzony już od wielu lat, to jednak nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z powagi tego dnia.

Dzień Długu Ekologicznego jest okazją do przypomnienia, iż wszyscy jesteśmy konsumentami zasobów, a wykorzystując więcej, niż przyroda może w takim samym czasie „odnowić”, żyjemy po prostu... na kredyt. Co ważne, „pożyczamy” od przyszłych pokoleń.

Dzień Długu Ekologicznego 2018

Mówiąc najprościej, dzień ten wyznacza początek momentu w roku, od kiedy żyjemy na ekologiczny kredyt. W tym roku to właśnie 1 sierpnia na świecie zużyte zostają ostatnie surowce mineralne, na których „wyprodukowanie” Ziemia potrzebuje roku. Oznacza to, że zużywamy ziemskie zasoby szybciej, niż mogą się one odnawiać. Wszystko przez to, że coraz bardziej eksploatujemy naszą planetę.

„DDE opiera się na dwóch naukowych pojęciach: śladu ekologicznego i biologicznego potencjału Ziemi do regeneracji. Pierwsze z nich oznacza szacowaną ilość hektarów powierzchni lądów i mórz potrzebną do regeneracji zasobów zużytych na konsumpcję i absorpcję odpadów.

Nadmierna eksploatacja lasów zmniejsza ekologiczną pojemność Ziemi, przez co w kolejnych latach wytwarza ona coraz mniej zasobów. Można tę sytuację porównać do stopniowego kumulowania się odsetek od niespłaconej pożyczki. Jeśli nie powstrzyma się światowej nadmiernej konsumpcji, doprowadzimy do naruszenia i załamania ekologicznej równowagi. Partner Fundacji Nowej Ekonomii, Global Footprint Network, wyliczył, że w 2008 r. ludzkość zużyła 40% więcej zasobów, niż Ziemia była w stanie odnowić. W odniesieniu do DDE używa się ekonomicznych porównań i argumentów, żeby zwrócić uwagę nie tylko środowisk naukowych, ale także zaapelować do szerszego ogółu społeczeństw. DDE wskazuje na stopień eksploatacji środowiska przez ludzkość” – informuje Wikipedia.

Dla przypomnienia – w 1987 roku DDE przypadał 19 grudnia, w 1997 roku już 26 października; 10 lat później 2 sierpnia. Data nie jest stała i niestety będzie coraz bliższa początku roku.

RadioZET.pl/SA