Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

16-letnia Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

15.03.2019 12:52

16-letnia Greta Thunberg została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla przez norweskich polityków. Doceniona została jej praca na rzecz aktywizowania młodzieży do walki z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Greta Thunberg fot. Associated Press/ East News

Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

Greta Thunberg zapoczątkowała falę protestów przeciwko zmianom klimatycznym, które wynikają ze szkodliwej działalności człowieka. W sierpniu 2018 roku rozpoczęła protest przed budynkiem szwedzkiego parlamentu. Protestowała pod siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli i w Londynie. Jej protesty wpłynęły na młodzież z całego świata. Działania młodych aktywistów prowadzone są już w 105 krajach. Akcja dotarła też do Polski. 15 marca na ulice wyszło mnóstwo uczniów, którzy domagają się zmian w polityce.

 „Jestem bardzo wdzięczna za tę nominację” – napisała na twitterze Greta Thunberg.

 – Zaproponowaliśmy kandydaturę Grety Thunberg, ponieważ jeśli nie zrobimy nic, by zatrzymać zmiany klimatu, może to stać się powodem wojen, konfliktów i kryzysów uchodźczych – powiedział jeden z nominujących ją polityków, Norweg Freddy André Øvstegård. 16-latka znalazła się na oficjalnej liście 301 kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok.

Zagłosuj

Dbasz o środowisko?

RadioZEt.pl/ SW

Oceń