Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

200 książek dla dzieci wycofano z jednej z bibliotek. Są seksistowskie

25.04.2019 14:06

Aż 200 książek dla dzieci zostało wycofanych w jednej ze szkolnych bibliotek w Barcelonie. Według władz biblioteki wybrane publikacje utrwalają seksistowskie stereotypy. Skąd taka decyzja?

Książki dla dzieci wycofane w jednej z bibliotek w Hiszpanii fot. Shutterstock

200 publikacji dla dzieci wycofanych z biblioteki w Barcelonie

Dziecięca biblioteka Taber w Barcelonie zdecydowała się usunąć aż 200 dziecięcych publikacji, które zdaniem władz uznane zostały za seksistowskie i powielające negatywne stereotypy. Wśród "złych" publikacji znalazły się m.in. bajki o Czerwonym Kapturku, Śpiącej Królewnie oraz Legendzie o Świętym Jerzym. Decyzja o usunięciu książek z biblioteki zapadła po otrzymaniu wyników badań Associacio Espai i Llerure. Ta organizacja zbadała ukryte przekazy w książkach, które są przeznaczone dla najmłodszych. To niektóre stereotypy płciowe i społeczne, które dziecko wraz z czytaniem książki przejmuje jako formę zachowania.

Inne biblioteki w Hiszpanii też wycofają książki dla dzieci?

Hiszpański dziennik "El Pais" podkreśla, że swoje zbiory biblioteczne postanowiły przejrzeć, ale też ocenić pozostałe szkoły w Katalonii. Biblioteka Taber podkreśla, że chce szerzej spojrzeć na seksizm, wykraczający daleko poza bajki. Warto dodać, że stereotypy płciowe dostrzeżone zostały też w podstawowych elementarzach do nauki alfabetu.

Zagłosuj

Lubisz czytać?

Rozlicz PIT za darmo z fundacją Radia ZET

RadioZET.pl/ Kobieta.pl/ SW

Oceń
Tagi