Teraz gramy

32-letnia Polka nagrodzona tytułem Barbie Shero. Poznaj niezwykłą historię Iwony Blecharczyk

07.03.2019 11:12

32-letnia Iwona Blecharczyk na co dzień jest kierowcą tira. Firma Mattel, produkująca Barbie, nagrodziła Polkę, przyznając jej tytuł Barbie Shero. Wyróżnienie polega na stworzeniu lalki podobnej do osoby, która zrywa z krzywdzącymi stereotypami na temat kobiet i wykonywanych przez nie zawodów.

Iwona Blecharczyk odznaczona tytułem Barbie Schero fot. Instagram.com/ Iwona Blecharczyk

Iwona Blecharczyk na co dzień jest kierowcą tira

32-letnia Iwona Blecharczyk pochodzi z miejscowości Kosztowa w województwie podkarpackim. Na co dzień jest zawodowym kierowcą tira. Zanim zaczęła kierować tirem, pracowała jako krawcowa, kierowca busa oraz nauczycielką języka angielskiego. Praca jako nauczycielka nie do końca dawała jej satysfakcję. Czuła, że czegoś jej w życiu brakuje.

 Pomyślałam, że jeśli czegoś nie zrobię, to utknę w szkole na dobre, unieszczęśliwiając siebie i uczniów. Wtedy już wiedziałam, że chcę jeździć TIR-ami. Zainwestowałam 10 tys. zł i w ciągu roku szkolnego zrobiłam wymagane kursy. Wcześniej nie prowadziłam ciężarówek czy dużych autobusów, ale egzamin zdałam bez większych problemów – mówiła Blecharczyk w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. 

Iwona Blecharczyk została wyróżniona tytułem Barbie Schero

W męskim świecie kierowców tira Iwona była postrzegana dość dziwnie. Długo też musiała czekać, zanim ktokolwiek ją zatrudni. Na szczęście się udało. Dziś udało jej się przebić w świecie, który wydawać się może, że zarezerwowany jest tylko dla facetów. Sama zainteresowana mówi o sobie „Trucking Girl”. Prowadzi kanał na YouTube, na którym relacjonuje swoje podróże.

Firma Mattel doceniła Iwonę i jej zawód i odznaczyła ją wyróżnieniem Barbie Schero. Od czterech lat Mattel przyznaje ten tytuł kobietom, które mierzą się ze stereotypami i udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. To odznaczenie polega na stworzeniu Barbie podobnej do osoby wykonującej daną profesję. 32-letnia Polka nie kryła dumy i wyróżnienia, trzymając w dłoniach swoją miniaturową, 29-centymetrową wersję.

 Nigdy nie pracowałam dla nagród, ale to wyróżnienie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Wczoraj w Warszawie odebrałam wyróżnienie Barbie Shero. To piękna kampania, która pomaga dziewczynkom na całym świecie uwierzyć, że mogą być, kim chcą. Na początku naprawdę myślałam, że to jakiś żart, że w tym roku to ja jestem Shero. To dla mnie przeogromny zaszczyt znaleźć się w gronie tak wybitnych kobiet jak @martyna.world – napisała na swoim Instagramie Iwona Blecharczyk. Warto dodać, że Martyna Wojciechowska była pierwszą Polką, która została wyróżniona przez Mattel.

Zagłosuj

Czy wyróżnienie Barbie Shero to dobry pomysł?

RadioZEt.pl/ Viva.pl/ SW

Oceń