Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

5 nawyków związanych ze spaniem, które niszczą Twój związek

25.10.2017 16:29

To, w jaki sposób śpimy, w dużym stopniu wpływa na to, jak żyjemy. W końcu śpiąc spędzamy ogromną część tego życia. Okazuje się, że nasze nawyki, związane z tym obszarem mogą silnie wpływać na nasz związek. Niektóre mogą wręcz być bardzo niszczące dla naszych związków. Naukowcy wyjaśniają, o co chodzi.

spanie fot. Pixabay

Czy tego chcemy, czy nie, śpiąc spędzamy nawet około 30 lat naszego życia. Nic dziwnego, że jest to jeden z ważniejszych jego elementów, bez których trudno o dobre samopoczucie. Jakość snu można powiązać np. z zapadalnością na nowotwory, cukrzycę, choroby serca czy ze zdrowiem psychicznym. Okazuje się, że to, jak śpimy, może wiele powiedzieć o kondycji naszego związku.

Istnieje wiele różnych codziennych zachowań, które w różny sposób mogą mówić o naszej relacji z bliską osobą. Spanie po dwóch stronach łózka, walka o kołdrę i wiele innych zachowań pokazuje, czy w związku dzieje się gorzej, czy lepiej.

1. Odwracanie się plecami.

Owszem, kiedy już śpimy nie kontrolujemy swoich ruchów, jednak kiedy partnerzy zasypiają odwróceni do siebie plecami, jest to jeden z symptomów tworzenia się bariery między nimi. Aby temu zaradzić dobrze jest postarać się przez pewien czas poleżeć odwróconym w swoją stronę lub np. na plecach, w tym samym kierunku.

2. Jedne z najnowszych badań wykazały, że 30 procent par kłóci się w domu o temperaturę. Forsowanie zbytniego podnoszenia temperatury czy schładzania ciepłoty w sypialni nie świadczy o empatii partnerów. W tej sytuacji najlepiej szukać kompromisu i pamiętać, że najlepiej śpi się, kiedy jest chłodniej, niż cieplej. Ale jeśli kobieta skarży się, że np. ma zimne stopy, najlepiej założyć... skarpety.

3. Kłótnie o kołdrę.

Zaraz obok kłótni o temperaturę jest problem walki o kołdrę. Jeśli jednak co noc walczycie o to, by wyszarpać skrawek przykrycia, to znak, że... powinniście kupić większą kołdrę. Każdy musi się wyspać, więc każdy powinien czuć się komfortowo.

4. Dystans na dużym łóżku.

To zaskakujące, jak bardzo rozmiar łóżka może pogmatwać ludzkie relacje. Jeśli partnerzy śpią na dwóch końcach wielkiego łoża, na którym dosłownie muszą się szukać, to jasne, że cierpi na tym ich poczucie bliskości. Trzeba jednak pamiętać, że to, że druga osoba potrzebuje przestrzeni do spania, nie jest niczym osobistym.

5. Chodzenie spać o różnych porach.

Podobno szczęśliwe pary chodzą spać razem. Jednak nie zawsze tak się da - np. kiedy jedno z partnerów ma problem z zasypianiem albo jest nocnym markiem. Ostatecznie może to skutkować irytacją dla obydwojga. Warto tego unikać.

RadioZET.pl/The Independent/SA

Oceń