Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

5 rzeczy, które musisz przestać robić, aby być szczęśliwym człowiekiem

25.04.2018 15:02

Życie nie jest idealnie prostą ścieżką wiodącą do „i żyli długo i szczęśliwie”. Po drodze popełniamy sporo błędów, ale wyeliminowanie ich jest pierwszym krokiem do bycia szczęśliwym, spełnionym człowiekiem. 

5 rzeczy, które musisz przestać robić, aby być szczęśliwym człowiekiem fot. Pexels

5 rzeczy, które musisz przestać robić, aby być szczęśliwym człowiekiem

Sprawdź, czy popełniasz któryś z tych błędów.

Spotykać się z ludźmi, których nie lubisz

Bo wypada? Bo zawsze lepiej mieć więcej znajomych niż mniej? Nic bardziej mylnego — spędzaj czas z osobami, które cię wspierają, słuchają i rozumieją, z którymi lubisz rozmawiać, chodzić na spacery, imprezy czy do kina, a czasem nawet wspólnie pomilczeć. Spędzanie czasu w złym towarzystwie nie działa mobilizująco. Otaczanie się ludźmi, którzy ciągną człowieka w dół, powoduje, że sami znajdujemy się w mentalnym dole.

Przeżywać wyłącznie porażki, a nie sukcesy

Znasz to doskonale — nie śpisz przez jeden głupi błąd, a sukcesy bagatelizujesz? Takie postępowanie prowadzi donikąd — gratuluj sobie każdego małego zwycięstwa, dobrze wykonanej pracy, kolejnego projektu, uśmiechu ukochanej osoby na twój widok. Każdy szczegół się liczy!

Porównywać się z innymi

Porównywanie się z innymi (tymi lepszymi) wynika z niskiego poziomu własnej wartości. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie lepszy w danej dziedzinie — to oczywiste. Zaakceptuj to, że nie można dążyć do doskonałości w każdej z możliwych dziedzin. Takie zachowanie prowadzi do frustracji.

Myśleć w kategoriach „wszystko albo nic”

Myślenie o wszystkim w kategoriach dwóch skrajności jest błędem. Świat nie jest czarno-biały. Czasami lepiej docenić czwórkę niż piątek, a i jedynka może działać mobilizująco. Nikt przecież nie jest doskonały.

Nadużywać frazy „muszę”

Życie nie składa się samych obowiązków i celów do spełnienia. To dobrze, jeśli masz plan, ale pamiętaj, że wszystko, czego doświadczasz obok, np. pozytywne doświadczenia, dobre uczynki, mili ludzie, też ma ogromne znaczenie.

RadioZET.pl/SI

Oceń