Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

5 typów kandydatów do pracy – czy jesteś jednym z nich?

19.05.2017 08:47

Jesteś jedyny w swoim rodzaju – wiadomo. Jednak w rekruterskich kuluarach można podsłuchać, że nawet tych najbardziej wyjątkowych da się przypisać do jakiejś kategorii. Rozmawiając z setkami osób, można zauważyć pewne wzory i typy osób, które ubiegają się o pracę. Czym się charakteryzują? Sprawdź!

5 typów kandydatów do pracy – czy jesteś jednym z nich? fot. Pexels

Elastyczny i lubiany

Wchodzi do pomieszczenia, a rekruter już marzy o tym, żeby zaprzyjaźnić się z nim w życiu prywatnym. Bije od niego pozytywna energia, rozmawia swobodnie, daje do zrozumienia, że jest otwarty na zmiany i bardzo elastyczny. Od razu pyta jednak, jak często można pracować w trybie home office, w jakich godzinach otwarte jest biuro (gdyby okazało się, że może dotrzeć dopiero na 11) i czy pracownicy mogą swobodnie łączyć swoje obowiązki z życiem pozazawodowym, które ma naprawdę bogate – jest w końcu zapalonym podróżnikiem, uczy się języka, we wtorki lepi garnki, a poza tym myśli też o powrocie na studia. Uda się, drogi rekruterze?

Nieśmiały milczek

Nie powie rekruterowi na swój temat nic, co nie jest odpowiedzią na zadane pytanie. Na nie zresztą też odpowiada bardzo lakonicznie. Czerwieni się, poci, mówi bardzo cicho. Sprawia wrażenie naprawdę miłego człowieka, ale kontakt z nim jest bardzo utrudniony. Po zakończonej rozmowie szybko podaje rękę i ucieka, zostawiając rekrutera w absolutnej dezorientacji. Cichy geniusz?

Prymus

Na temat firmy wie już wszystko. Zna imiona dzieci członków zarządu, wie, w którym roku został wprowadzony każdy produkt i co zostało ostatnio zmienione na stronie internetowej. Wiedzą strzela jak z armaty, próbując wcisnąć ją do odpowiedzi na każde zadane pytania. Jest tak dobrze przygotowany, że tak w zasadzie to mógłby zacząć pracować już od dziś. W trakcie rozmowy przynajmniej pięć razy zawstydził rekrutera, poprawiając jego nieaktualne informacje na temat firmy. 

Cwaniaczek, który wie o Tobie wszystko

Kandydat, który przejrzał każdego rekrutera. „Dobrze wiem, dlaczego zadajecie mi to pytanie” – to chyba najczęściej udzielana przez niego odpowiedź. Bez skrępowania wytknie rekruterowi wszystkie rzekome sztuczki, których używa, żeby jego – kandydata – rozgryźć. Co pół minuty wywraca oczami lub sarkastycznie się uśmiecha. Rozmowę kończy wymownym „i tak wiem, co odpowiecie!”. 

Wielki nieobecny

Rekruter nigdy nie zobaczy, jak wygląda. Przez telefon brzmiał jak absolutny profesjonalista. Kilka razy potwierdzał ustalony termin i godzinę rozmowy, na której w ostateczności się nie pojawił. Oczywiście bez uprzedzenia. Nie reaguje na telefony, SMSy ani maile. Jest tak nieuchwytny, że można pomyśleć, że tak naprawdę nigdy nie istniał, a przesłane CV było tylko wytworem fantazji spragnionego talentu działu HR.

Znasz inne typy? A może sam jesteś jednym z nich? 

piotr jablonski

Piotr Jabłoński

CEO & Founder & Career Coach at Career & CV Experts

Piotr Jabłoński - były rekruter, zdobywał doświadczenie w firmach doradztwa personalnego i w wewnętrznych działach HR. Przeprowadził ponad 200 procesów rekrutacyjnych na różne szczeble stanowisk dla polskich i międzynarodowych organizacji. 

Szum informacyjny, brak wiedzy kandydatów na temat mechanizmów rządzących rynkiem pracy w epoce mediów społecznościowych oraz kłopoty w komunikacji na linii: kandydat - rekruter - pracodawca, zainspirowały go do przejścia na „trzecią stronę mocy” i założenia firmy doradczej Career & CV Experts (http://cvexpert.pl/). Gdzie wraz zespołem Konsultantów od ponad 5 lat, skutecznie wspiera swoich Klientów w podejmowaniu strategicznych decyzji, związanych z rozwojem ich karier oraz efektywnym poruszaniu się po rynku pracy.

Wierzy, że gdyby przynajmniej połowa kandydatów, którzy nie otrzymali obiecanej informacji zwrotnej od rekruterów, zamiast obrażać się na nich, nagłośniłaby sprawę w mediach społecznościowych, to zjawisko szybko przestałoby istnieć.

Oceń