Zamknij

Akcja #YouKnowMe. Tysiące kobiet w USA opowiada o swojej aborcji

Sylwia Wamej
17.05.2019 15:34
Busy Philipps
fot. FaceToFace/REPORTER/ East News

#YouKnowMe to akcja kobiet, która jest odpowiedzią na zaostrzone przepisy aborcyjne w stanie Alabama w USA. Zapoczątkowała ją aktorka Busy Philipps, która opowiedziała w mediach społecznościowych swoją historię. Zaapelowała do kobiet, aby te podzieliły się swoimi. Odpowiedziały jej tysiące internautek.

Akcja jest odpowiedzią na zaostrzone przepisy aborcyjne w USA

#YouKnowMe jest odpowiedzią wielu kobiet na zaostrzone przepisy aborcyjne w stanie Alabama. Przypomnijmy, że w Alabamie wprowadzony został całkowity zakaz aborcji. 22 senatorów zagłosowało przeciwko wprowadzeniu poprawki o dopuszczeniu aborcji w przypadku gwałtu oraz kazirodztwa. Ustawę w tej sprawie podpisała republikańska gubernatorka stanu  Kay Ivey.  Nowe, bardzo restrykcyjne prawo wprowadza karę do 99 lat więzienia za przeprowadzenie nielegalnego zabiegu dla lekarza oraz do 10 za próbę jego przeprowadzenia.

W odpowiedzi na kuriozalne przepisy kobiety opowiadają swoje historie związane z usuwaniem ciąży, a także protestują i przebierają się w stroje nawiązujące do serialu „Opowieść podręcznej”. Bussy Phillips, aktorka i prowadząca program „Busy Tonight”,  napisała w mediach społecznościowych o zabiegu aborcji, który przeszła. Swoją historię okrasiła hasztagiem #YouKnowMe. Zapoczątkowała akcję, do której dołączyło mnóstwo kobiet. 

Busy Philipps opowiedziała o swojej aborcji

„Nie mogę spokojnie siedzieć, gdy kobiety pozbawiane są praw [...] Każda kobieta zasługuje na współczucie i opiekę, nie osądzanie i ingerowanie w jej własne ciało” – powiedziała Busy i dodała:

„Statystyki pokazują, że jedna na cztery kobiety będzie miała aborcję przed 45. rokiem życia. Takie dane często zaskakują ludzi i możesz siedzieć i myśleć: »Nie znam kobiety, która by się na to zdecydowała«”. Aktorka przyznała, że sama przeszła aborcję, gdy miała zaledwie 15 lat. „Mówię wam to, bo naprawdę boję się o kobiety i dziewczyny w tym kraju” – podkreśliła. Do aborcji przyznała się też niedawno  Mila Jovovich.

Zagłosuj

Znasz kogoś, kto przeszedł aborcję?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/ SW