Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Arabia Saudyjska: na wybiegu zamiast modelek - drony

14.06.2018 15:42

Arabia Saudyjska: na wybiegu zamiast modelek pojawiły się drony. Organizator uznał, że będzie to lepsze uczczenie Ramadanu.

Drony na pokazie mody fot. Twitter

Wygląda jak przedziwny żart, ale to rzeczywiście miało miejsce: w Arabii Saudyjskiej na wybiegu zadebiutowały drony. Latające roboty prezentowały sukienki marki Dolce & Gabbana. Pokaz odbył się w hotelu Hilton w Jeddah.

Wśród niektórych internautów wideo z tego pokazu wywołało uśmiech, jednak zdecydowanie przeważają komentarze krytyczne. Zdaniem komentujących, zastąpienie modelek dronami ugruntowuje archaiczne i patriarchalne restrykcje wobec kobiet w Arabii Saudyjskiej.

Jak wyjaśnił organizator eventu Ali Nabil Akbar, w rozmowie z BBC Arabic, decyzja o użyciu dronów była podyktowana trwaniem Ramadanu, a wykorzystanie dronów miało być czymś "specjalnym", pozwalającym lepiej uczcić muzułmański święty miesiąc.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu Arabia Saudyjska zdecydowała się na nadanie obywatelstwa humanoidowi. Kobieta-robot o imieniu Sophia to pierwszy humanoid, który doczekał się obywatelstwa, a Arabia Saudyjska stała się jednocześnie pierwszym krajem, które takie obywatelstwo nadał. Wydarzenie to wywołało gorącą dyskusję na temat praw ludzi w tym kraju.

Falę komentarzy wywołał fakt, że Sophia "dostała" obywatelstwo bez oczekiwania, podczas gdy ludzie przechodzą bardzo skomplikowane procedury i nie zawsze dopinają swego. Dziennikarz Murtaza Hussain napisał, że robot stał się obywatelem Arabii Saudyjskiej szybciej niż robotnicy, którzy w tym kraju spędzili całe życie. Inni zauważają, że kobieta-robot może więcej, niż kobieta-człowiek - choćby nie musi nakrywać głowy. Warto dodać, że dopiero od 2015 r. kobiety mają prawa wyborcze.

RadioZET.pl/SA

Oceń