Arabia Saudyjska pierwszym krajem na świecie, który przyznał obywatelstwo humanoidowi

27.10.2017 15:57

Sophia to pierwszy na świecie robot, który otrzymał obywatelstwo. Na taki krok zdecydowała się Arabia Saudyjska, zostając jednocześnie pierwszym krajem świata, który takie obywatelstwo przyznał. Wydarzenie to budzi zaciekawienie, ale i wiele kontrowersji.

Robot dostał obywatelstwo fot. screen

Humanoid Sophia zaprojektowany został przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu, która jego wygląd wzorowała na Audrey Hepburn. Robot odznacza się bogata mimiką i szerokim zasobem słownictwa. Nadanie obywatelstwa było gestem, który pokazywać miał otwartość Arabii Saudyjskiej na nowe technologie.

O ile nadanie obywatelstwa robotowi jest pomysłem oryginalnym, to jest także bardzo kontrowersyjne. Fale komentarzy wywołał fakt, że Sophia "dostała" obywatelstwo bez oczekiwania, podczas gdy ludzie przechodzą bardzo skomplikowane procedury i nie zawsze dopinają swego. Dziennikarz Murtaza Hussain napisał, że robot stał się obywatelem Arabii Saudyjskiej szybciej niż robotnicy, którzy w tym kraju spędzili całe życie. Inni zauważają, że kobieta-robot może więcej, niż kobieta-człowiek - choćby nie musi nakrywać głowy.

"Chcę żyć i pracować z ludźmi, więc muszę wyrażać emocje, by rozumieć ludzi i budzić zaufanie. […] Chcę wykorzystać moją sztuczną inteligencję, by pomagać ludziom prowadzić lepsze życie

Na pytanie o to, czy odczuwa świadomość swojego istnienia, Sophia spytała: "A skąd ty wiesz, że jesteś człowiekiem?". "Chcę używać mojej sztucznej inteligencji, by pomagać ludziom żyć lepiej" - dodała Sophia.

RadioZET.pl/rt.com/SA

Oceń