Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Banksy zdemaskowany! Wreszcie wiadomo, kim jest znany streetartowiec

23.06.2017 16:38

Kim jest Banksy? Odpowiedź na to pytanie przez cały czas pozostawała tajemnicą. Brytyjski streetartowiec, który od dawna wzbudza zainteresowanie mediów, tworzy swoje dzieła na ulicach miast na całym świecie. Dotychczas tożsamość Banksy'ego nie była znana, jednak przez przypadek podejrzenia się potwierdziły.

Robert Del Naja to Banksy fot. By Kirill Kay - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21979313/screen

Banksy został zdemaskowany. Imię znanego streetartowca całkiem przez przypadek zdradził Goldie, czyli Clifford Price - brytyjski DJ i producent muzyki elektronicznej. Artysta ten w jednej z ostatnich rozmów na Distraction Pieces wypowiadał się na temat branży ubraniowej, ale niechcący się wygadał i potwierdził dotychczasowe plotki. Od pewnego czasu w sieci na pytanie o to, kim jest Banksy, odpowiadano, że to nikt inny jak Robert Del Naja - założyciel i wokalista grupy Massive Attack. Były to jednak tylko teorie, którym teraz, zdaje się, nie można już zaprzeczyć. Goldie był tak bardzo zanurzony w konwersacji na temat Banksy'ego, że bezrefleksyjnie nazwał go po imieniu:

"Daj mi kopertę bąbelkową, wrzuć to na t-shirta, podpisz "Banksy" i pozamiatane. Nie chcę obrażać tu Roberta, uważam, że to świetny artysta. Sądzę, że odwrócił świat sztuki do góry nogami" - powiedział Goldie.

Robert_del_Naja_performing_with_Massive_Attack_in_Sydney,_2010(1)

Słuchacze podcastu bardzo szybko podchwycili imię, które padło, i zaczęli dzielić się tym "pewniakiem" w sieci. Mimo wszystko hipotez na temat tożsamości streetartowca jest jeszcze kilka. M.in. taka, że nie jest to jeden człowiek, tylko grupa osób. Mogłoby się to potwierdzić, gdyby Banksy był widziany w kilku miejscach równocześnie. Ale pojawia się pytanie, dlaczego Goldie od razu użył tylko jednego imienia. Gdyby chodziło o grupę, to nie byłoby tak proste, by bezrefleksyjnie się pomylić.

Jak sądzicie? Banksy to naprawdę Robert Del Naja?

RadioZET.pl/thesun.co.uk/SA

Oceń